NAPOMENA: OVI ARBITRAŽNI POSTUPCI SE NE ODNOSE NA KORISNIKE U SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA KOJI SU PRIHVATILI USLOVE KORIŠĆENJA OD 28. FEBRUARA 2022. GODINE ILI NOVIJE I KOJI SE NISU PRAVILNO OPREDELILI ZA RETROAKTIVNU PRIMENU ODELJKA O REŠAVANJU SPOROVA OD 28. FEBRUARA 2022. GODINE, KAKO JE NAVEDENO U ODELJKU 15E USLOVA KORIŠĆENJA. UMESTO TOGA, KOD TIH KORISNIKA SVI PRAVNI SPOROVI BIĆE REŠENI KAKO JE NAVEDENO U ODELJKU ILI ODELJCIMA O REŠAVANJU SPOROVA U USLOVIMA KORIŠĆENJA OD 28. FEBRUARA 2022. GODINE ILI NOVIJIM KOJE SU PRIHVATILI.

Arbitražni postupci

  1. Pregled. Arbitraža je alternativa za parnicu tokom koje neutralna osoba („arbitar“) saslušava i donosi odluku o sporu stranaka. Arbitražni postupci su zamišljeni tako da strankama omoguće pravično saslušanje na način koji je brži i manje formalan od sudskog postupka. Sledeći postupci („Arbitražni postupci“) primenjuju se na sve arbitražne postupke u koje ste uključeni ti i Tinder.

  2. Rešavanje sporova pre arbitraže. Tinderu je u interesu da uvek mirno i efikasno rešava sporove. Zato, pre nego što započneš sa arbitražom, predlažemo da nam se obratiš i objasniš nam žalbu, jer ćemo možda moći da je rešimo bez potrebe za arbitražom. Možeš nam se obratiti na adresu Tinder Legal, P.O. Box 25472, Dallas, TX 75225.

  3. Administrator. Administrator arbitraže je JAMS, organizacija koja nije povezana sa Tinderom. JAMS olakšava arbitražu, ali je ne sprovodi. Arbitar, koji će saslušati tvoj spor i odlučiti o njemu, biće izabran sa spiska neutralnih arbitara organizacije JAMS. Više informacija o organizaciji JAMS možeš pronaći na njenom veb-sajtu https://www.jamsadr.com. Informacije o pravilima organizacije JAMS i njenim naknadama za rešavanje sporova možeš pročitati na njenoj stranici Pojednostavljena arbitražna pravila i postupci, https://www.jamsadr.com/rules-streamlined-arbitration/.

  4. Važeća pravila. Arbitraža se uređuje u skladu sa Pojednostavljenim arbitražnim pravilima i postupcima („pravila organizacije JAMS“), koji su izmenjeni ovim Arbitražnim postupcima. Ako postoji bilo kakva nedoslednost između pravila organizacije JAMS i ovih Arbitražnih postupaka, Arbitražni postupci imaju prednost. Međutim, ako arbitar utvrdi da bi stroga primena bilo koje odredbe Arbitražnih postupaka u osnovi dovela do nepravične arbitraže („nepravična odredba“), arbitar ima ovlašćenje da izmeni nepravičnu odredbu u meri koja je neophodna da bi se obezbedila u osnovi pravična arbitraža koja je u skladu sa ovim Arbitražnim postupcima („izmenjena odredba“). Pri određivanju suštine izmenjene odredbe, arbitar bira odredbu koja je najbliža izražavanju namere nepravične odredbe.

  5. Pokretanje arbitraže. Ako želiš da pokreneš arbitražu protiv Tindera, moraš da popuniš kratak obrazac, predaš ga organizaciji JAMS i pošalješ kopiju Tinderu na adresu Tinder Legal, PO Box 25458, Dallas, TX 75225. Da saznaš više informacija o pokretanju arbitraže i da pribaviš obrazac za njeno pokretanje, poseti veb-sajt organizacije JAMS i preuzmi obrazac koji se nalazi na https://www.jamsadr.com/files/Uploads/Documents/JAMS_Arbitration_Demand.pdf. U arbitražnom postupku možeš zastupati sebe ili te može zastupati advokat (ili neki drugi zastupnik). Po prijemu arbitražnog zahteva, Tinder može podneti protivzahtev protiv stranke koja se žali.

  6. Naknade. Ti snosiš odgovornost za plaćanje svog dela troškova navedenih u spisku naknada organizacije JAMS za potrošačke sporove. Tinder plaća sve preostale troškove, osim troškova koje je platila bilo koja stranka i koji su naknadno raspoređeni po zahtevu arbitra nakon utvrđivanja (a) da su zahtev ili protivzahtev druge stranke podneseni u cilju uznemiravanja ili da su neozbiljni, (b) da je druga stranka tokom arbitražnog postupka uključena u bilo koje aktivnosti uznemiravanja ili uzrokovanja nepotrebnih troškova ili odlaganja ili (c) da je naknadno raspoređivanje troškova dozvoljeno važećim pravom. Ako tvoj zahtev protiv Tindera iznosi manje od 1000 USD i osnovano se ustanovi da si u pravu, mi plaćamo sve troškove, u zavisnosti od eventualnog naknadnog raspoređivanja troškova o kojima je bilo reči u prethodnoj rečenici. Ako smatraš da ne možeš da priuštiš naknadu organizacije JAMS, možeš joj podneti zahtev za izuzeće od naknade.

  7. Pedočavanje. Svaka stranka može (a) zatražiti relevantne, neprivilegovane dokumente od druge stranke; i (b) zatražiti da druga stranka dostavi pojedinosti svojih tvrdnji ili odgovore na najviše 5 relevantnih upita (uključujući povezana pitanja). Svi takvi zahtevi za predočavanje moraju biti dostavljeni drugoj stranki u roku od 10 dana od imenovanja arbitra. Stranka koja odgovara treba da dostavi stranki koja podnosi zahtev sve odgovarajuće, neprivilegovane dokumente, odgovore na upite i/ili bilo koje prigovore na zahteve u roku od 30 dana od dana prijema zahteva. U slučaju prigovora na bilo koji zahtev za predočavanje, stranka koja ulaže prigovor nije u obavezi da dostavi dokumente ili odgovore na upite dok ne nastupi kasniji od sledeća dva slučaja: (a) 30 dana nakon što arbitar reši spor ili (b) do roka za dostavljanje koji je odredio arbitar. U slučaju da bilo koja stranka zahteva da arbitar razmotri dispozitivni zahtev pre isteka roka za odgovor navedenog u ovom stavu, taj rok za odgovor se produžava do 30 dana (a) od dana odluke arbitra po zahtevu za saslušanje dispozitivnog zahteva ili, (b) ako arbitar odobri zahtev za saslušanje dispozitivnog zahteva, od dana konačne odluke arbitra o tom zahtevu. Davanje iskaza nije dozvoljeno osim ako se obe stranke oko toga ne saglase. Svi sporovi oko predočavanja ili zahtevi za produženje moraju se blagovremeno podneti arbitru radi brzog rešavanja. Prilikom odlučivanja o sporu oko predočavanja ili zahtevu za produženjem, arbitar uzima u obzir prirodu, iznos i opseg osnovnog arbitražnog zahteva, troškove i druge napore koji su uključeni u obezbeđivanje zatraženog predočavanja, raspored slučaja, kao i to da li je traženo predočavanje neophodno za adekvatnu pripremu zahteva ili odbrane.

  8. Komunikacija sa arbitrom. Kada god komuniciraju sa arbitrom, stranke moraju uključiti jedna drugu – na primer, tako što će uključiti drugu stranku u telefonski konferencijski poziv i uključiti drugu stranku prilikom slanja pisanih podnesaka kao što su pisma ili imejlovi. Kada god je to moguće, komunikacija sa arbitrom treba da se vrši telefonskim konferencijskim pozivom ili imejlom. Ex-parte komunikacija sa arbitrom nije dozvoljena.

  9. Poverljivost. Na zahtev bilo koje stranke, arbitar izdaje nalog kojim se zahteva da se poverljive informacije bilo koje stranke koje su otkrivene tokom arbitraže (bilo u dokumentima ili usmeno) ne smeju koristiti niti otkrivati, osim ako to nije u vezi sa arbitražom ili postupkom donošenja arbitražne odluke, kao i da se svako dozvoljeno arhiviranje poverljivih informacija mora zapečatiti.

  10. Arbitražno saslušanje. Stranke su saglasne da odustaju od usmenog saslušanja i da podnose spor arbitru radi donošenja odluke na osnovu pisanih podnesaka i drugih dokaza oko kojih se stranke mogu složiti, osim ako jedna od stranaka pisanim putem ne zatraži usmeno saslušanje u roku od 10 dana od imenovanja arbitra. Stranke su saglasne da arbitar ima ovlašćenje da razmotri dispozitivni zahtev bez usmenog dokaznog saslušanja ako utvrdi da bi takav zahtev verovatno bio uspešan i da bi rešio ili smanjio pitanja u tom slučaju. Dispozitivni zahtevi se mogu tražiti u sledećim slučajevima: (a) u roku od 30 dana od imenovanja arbitra, stranka može podneti dispozitivni zahtev na osnovu prigovora; i (b) najkasnije 30 dana od dana usmenog dokaznog saslušanja, stranka može podneti dispozitivni zahtev radi donošenja odluke po kratkom postupku na osnovu podnesaka stranaka i podnetih dokaza.

  11. Arbitražna odluka. Arbitar donosi pisanu odluku u roku od 30 dana od dana saslušanja ili, ako nije održano saslušanje, u roku od 30 dana od dana kada ističe rok za dostavljanje pobijajućih ili dopunskih izjava. U odluci se jasno mora navesti eventualni pravni lek i kratka izjava o razlozima za odluku.