Wytyczne dla społeczności

Witamy na Tinderze!
Tinder to miejsce do nawiązywania interesujących znajomości. Wszystko zaczyna się od przesunięcia. Czasami przypadacie sobie do gustu. Czasami nie. A niekiedy zwykła rozmowa przeradza się w coś więcej. Okazji jest mnóstwo. Możliwości są nieograniczone. Wszyscy (dorośli) są u nas mile widziani.

Chcemy, aby Tinder był przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla wszystkich, w którym każdy może zawierać ciekawe znajomości. Właśnie dlatego opracowaliśmy te Wytyczne dla społeczności. Opisaliśmy w nich, jakiego zachowania oczekujemy od wszystkich użytkowników, zarówno w aplikacji, jak i poza nią. Przeczytaj do końca! Osoby, które nie przestrzegają naszych wytycznych, mogą czekać niemiłe konsekwencje – upomnienie, a nawet zablokowanie konta.

Zasady Tindera:

1. Szanuj granice innych. Nie wszyscy czują się komfortowo w każdej sytuacji. Dlatego nie zezwalamy na nagość, treści o charakterze seksualnym, opisywanie seksualnych fantazji oraz szukanie partnerów do łóżka na publicznym profilu. W prywatnych rozmowach to wszystko jest dozwolone – o ile Twój rozmówca nie ma nic przeciwko. Ważna jest obustronna zgoda.

2. Udostępniaj ostrożnie i rozważnie. Nie pokazuj publicznie swoich danych osobowych ani kontaktowych (nie publikuj numeru telefonu, adresu e-mail ani nazwy użytkownika w mediach społecznościowych). Udostępnienie numeru konta bankowego albo hasła do poczty e-mail to zawsze kiepski pomysł. Nie proś też innych osób o przesłanie takich danych. Zachowaj ostrożność, gdy wysyłasz innym pieniądze. A najlepiej w ogóle tego nie rób.

3. Unikaj drastycznych treści. Promujemy pozytywną wizję świata, dlatego nie tolerujemy żadnych treści przedstawiających przemoc. Nie chcemy na Tinderze makabry, śmierci, obrazów i opisów brutalnych działań (względem ludzi lub zwierząt), użycia broni ani żadnych treści promujących lub gloryfikujących samookaleczanie.

Jeżeli uznamy, że grozi Ci bezpośrednie niebezpieczeństwo, możemy podjąć odpowiednie kroki, aby udzielić Ci pomocy, np. przekazać Ci przydatne materiały dotyczące sytuacji kryzysowych.

4. Nawiązuj znajomości osobiste, a nie biznesowe. Nie reklamuj, nie promuj ani nie udostępniaj swoich nazw użytkownika w mediach społecznościowych, aby zdobyć nowych obserwatorów, sprzedać coś albo rozkręcić zbiórkę lub kampanię. Oznacza to też, że Tinder nie jest miejscem do uprawiania prostytucji, świadczenia usług towarzyskich ani sponsoringu. Więc nie – nie znajdziesz na Tinderze sponsorów.

5. Po prostu bądź sobą. Twoi rozmówcy chcą poznać Twoją prawdziwą twarz. Nie kogoś, kogo udajesz. Nie twórz fałszywych kont ani nie udawaj, że jesteś kimś innym, nawet jeżeli robisz to dla zabawy.

6. Pamiętaj o szacunku. Rozmowy z nowymi osobami to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza jeżeli masz do czynienia z ludźmi o przeróżnych doświadczeniach. Szacunek przede wszystkim.

Jeżeli rozmowa nagle potoczy się w złym kierunku albo jeżeli poczujesz smutek lub złość, zrób sobie przerwę i zastanów się, zanim zareagujesz. Nie zezwalamy na nękanie, groźby, dręczenie, zastraszanie, doxing, szantaż (również na tle seksualnym) ani żadne celowe działanie mające na celu wyrządzenie drugiej osobie krzywdy.

Na Tinderze nie ma miejsca na nienawiść. Potępiamy rasizm, bigoterię, hejtowanie oraz przemoc względem określonych grup społecznych albo osób, które identyfikują się lub wyglądają w dany sposób. Dotyczy to między innymi koloru skóry, pochodzenia etnicznego, przynależności religijnej, niepełnosprawności, wyglądu fizycznego, płci, tożsamości płciowej, wieku, pochodzenia narodowego lub orientacji seksualnej. Jeżeli ktoś nie spełnia Twoich kryteriów, nie dawaj mu/jej Lajka lub usuń matcha i przejdź dalej. Zgłaszaj tylko takie osoby, które Twoim zdaniem naruszają nasze zasady.

7. Stawiaj na uprzejmość i nie krzywdź. Będziemy traktować bardzo poważnie wszelkie zachowania, których celem albo skutkiem jest wyrządzenie fizycznej lub cyfrowej krzywdy innemu użytkownikowi (online lub offline). Obejmuje to również zachowania, które sugerują wyrządzenie takiej krzywdy, w tym namawianie i zachęcanie do tego rodzaju działań.

Jeżeli ktoś skrzywdził Cię na Tinderze, przede wszystkim zadbaj o siebie. Zastanów się, co może pomóc Ci pogodzić się z przykrym doświadczeniem. Może chcesz pociągnąć użytkownika do odpowiedzialności, ujawnić jego nieodpowiednie zachowanie, otrzymać wsparcie albo skorzystać ze wszystkich tych sposobów? Jeżeli chcesz zgłosić nam krzywdę, którą Ci wyrządzono, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!

8. Tylko dla dorosłych. Aby korzystać z Tindera, musisz mieć co najmniej 18 lat. Oznacza to też, że nie zezwalamy na publikowanie zdjęć przedstawiających wyłącznie osoby nieletnie lub osoby nieletnie bez odzieży. Dotyczy to również Twoich zdjęć z dzieciństwa – nieważne, jak urocze było z Ciebie dziecko.

9. Przestrzegaj prawa. Nigdy nie zezwalamy na żadne nielegalne treści lub działania. Oznacza to, że nie możesz używać Tindera do sprzedaży lub kupowania narkotyków ani podrobionych towarów. Nie możesz też prosić na Tinderze o pomoc w łamaniu prawa. Zdecydowanie nie wyrażamy zgody na to, aby Tinder służył do umożliwiania lub promowania jakichkolwiek szkodliwych czynności z udziałem nieletnich lub działań dotyczących handlu ludźmi.

10. Jedno konto na osobę. Każde konto może mieć tylko jednego właściciela. Ze względów logistycznych i z powodu ochrony prywatności nie możemy zgodzić się na to, aby z tego samego konta korzystało kilka osób. Każda osoba musi mieć własne konto.

11. To miejsce dla Ciebie, więc publikuj własne treści. Nie publikuj obrazów ani wiadomości prywatnych od innych użytkowników, chyba że masz na to ich zgodę. Nie publikuj treści chronionych prawem autorskim lub znakiem towarowym innych osób.

12. W społeczności Tindera uczciwość to podstawa. Nie korzystaj z Tindera w nieodpowiedni sposób. Nie używaj Tindera do rozpowszechniania fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji. Nie spamuj szkodliwymi linkami ani niechcianymi wiadomościami. Nie twórz masowo kont. Nie używaj Tindera do manipulowania ludźmi ani oszukiwania ich. Nie namawiaj użytkowników do przesłania Ci pieniędzy ani niczego innego. Nie przesyłaj wprowadzających w błąd zgłoszeń. Nie używaj aplikacji zewnętrznych do odblokowywania funkcji lub obchodzenia zabezpieczeń naszych systemów.

13. Zaglądaj do nas co jakiś czas, aby Twoje konto było aktywne. Jeżeli przez dwa lata nie zalogujesz się do konta na Tinderze, uznamy, że już go nie potrzebujesz, i usuniemy je z powodu braku aktywności. Pamiętaj, aby czasem się zalogować, jeżeli chcesz dalej pokazywać swój profil innym użytkownikom aplikacji.

Raportowanie

Wszyscy członkowie społeczności Tindera powinni zabierać głos i reagować. Jeżeli ktoś wyrządza Ci krzywdę, sprawia, że czujesz się niekomfortowo, albo narusza nasze Wytyczne dla społeczności – zgłoś to! Zgłoszenia są zawsze anonimowe. Przesyłając zgłoszenie, pomagasz nam udaremniać szkodliwe zachowania i chronić innych.

Wpływ wytycznych

Bardzo poważnie traktujemy nasze Wytyczne dla społeczności oraz wpływ, jaki mają one na naszą społeczność. Robimy, co w naszej mocy, aby zapewnić ich przestrzeganie. Wdrożyliśmy system ostrzeżeń, a w przypadku powtarzających się lub poważnych naruszeń podejmujemy odpowiednie kroki.

Zastrzegamy sobie prawo do sprawdzenia i/lub zamknięcia Twojego konta, bez zwrotu środków przeznaczonych na zakupy, jeżeli uznamy, że korzystasz z Usługi w nieodpowiedni sposób albo zachowujesz się w sposób, który naszym zdaniem jest nieodpowiedni albo niezgodny z prawem, Wytycznymi dla społeczności lub Regulaminem. Dotyczy to również działań lub wypowiedzi mających miejsce poza Usługą, ale z udziałem osób poznanych za jej pośrednictwem.