Průvodce

Sedm okamžiků, kdy je ignorace naprosto přijatelná

Některé chování si ignoraci zaslouží.


Když tě někdo najednou ignoruje, celkem těžko se s tím smiřuje… pokud si to tedy nezasloužíš. Ti, co si to zaslouží, si nemají, na co stěžovat. Je v pohodě přiznat, že existují určité druhy nevhodného chování, které si prostě o ignoraci úplně říkají. A podle odborníků, kterých jsme se na to ptali, jich je celá řada. Takže až příště uvidíš nějaké varovné signály, klidně se začni psychicky připravovat na to, že se vypaříš jako pára nad hrncem a necháš svoje potenciálně problémové propojení čekat na reakci věčně. Tady máš průvodce scénáři, které dle panelu odborníků na vztahy ospravedlňují ignoraci.

Nekonzistentní nebo podezřelá komunikace

„Ve světě randění je v pohodě někoho ignorovat, pokud opakovaně komunikuje nekonzistentně nebo nemá konzistentní zájem,“ vysvětluje životní koučka Tori Autumnová. Je až moc časné, že lidem chybí iniciativa v tom, aby začali na digitální platformě konverzaci nebo v ní aktivně pokračovali, a to má většinou přímou úměru s tím, jestli se proaktivně chtějí setkat, nebo ne. Autumnová v takovém scénáři doporučuje přistoupit k ignorování brzy, proto aby sis šetřil/a čas a energii: „Prostě odolej potřebě pokračovat v konverzaci, která nikam nevede.“

Nerespektování potřeby souhlasu a/nebo osobního bezpečí

Souhlas je při každém randění naprosto klíčový, bez ohledu na scénář nebo okolnosti. Pokud jde o tvoje osobní bezpečí – tvůj potenciální protějšek by v tobě nikdy neměl vyvolávat pocit, že se v jakémkoli slova smyslu necítíš bezpečně. Když ten druhý začne projevovat jakékoli náznaky něčeho, co v tobě vyvolává pocit nebezpečí, bez dalšího přemýšlení to utni. „Když ti někdo přijde jakkoli agresivní, ať už na tebe třeba tlačí, je nevhodně hádavý, nebo příliš temperamentní, stáhni se a konverzaci klidně opusť,“ říká osobní koučka a odbornice na vztahy Michelle Baxová. „Považuj to za projev sebelásky a stanovení si zdravých hranic.“

Když si zvolíš spíš než transparentnost a konfrontaci ignorování, tak je to v takovém případě pro tvoje bezpečí lepší. Calra Marie Manlyová, Ph.D., klinická psycholožka, která se specialiuje na vztahy to vysvětluje: „Konfrontace s naštvaným nebo agresivním člověkem přinese spíš víc škody než užitku. Ignorování agresivného nebo chronicky popuzeného člověka z tebe nedělá slabocha. Znamená, že na to jdeš chytře a důstojně.“

Když nechápu naznačování

„Když ses už snažil/a vysvětlit, že nemáš zájem, ale ten druhý to pořád nechápe, je v pořádku ho prostě začít ignorovat,“ tvrdí Autumnová. A Manlyová s ní souhlasí. „Když tvůj protějšek odmítá pochopit, že se žádný vztah nekoná, a to i po opakovaných pokusech o vysvětlování, ignorování je jedinou logickou možností.“

Vydávání se za někoho jiného

Tohle je velký problém. Vydávání se za někoho jiného v online světě je vážně dost velký problém. „Jestli člověk, se kterým si píšeš zprávy, pořád odmítá videohovor, začne tě žádat o peníze z divných důvodů, nebo se vymlouvá na různé důvody, proč se nemůžete setkat naživo, vykašli se na něj a prostě ho ignoruj,“ doporučuje Johnny Santiago z platformy pro ověření identity Social Catfish. Před jakými dalšími méně známými indíciemi se mít na pozoru? „Podvodník s falešnou identitou si většinou na profil nahraje různé fotky, aby byl uvěřitelnější, ale nahraje je tam všechny najednou,“ vysvětluje Santiago. „Dalším znakem, který ti může připadat podezřelý, je, že má až příliš mnoho zájmů a koníčků.“ Průměrný člověk většinou uvede jednoho nebo dva koníčky, ale podvodník vydávající se za někoho jiného mívá uvedené nepřeberné množství volnočasových aktivit a tak širokého spektra, aby oslovil co nejvíc lidí.“

Nic lepšího než ignorování v takovém případě podle Santiaga neexistuje. „Čím víc oběť s podvodníkem komunikuje, tím větší moc podvodník získává,“ dodává. „Nejefektivnější cestou je se ze situace vymanit a zaříznout jakoukoli komunikaci s někým takovým. Nenechávej mu prostor, aby ti mohl ublížit.“

Známky lhaní, podvádění, neupřímnosti

„Když ti připadá, že ti někdo lže – a tak nějak celkově není upřímný – ignorování může být dobrá cesta, jak z toho ven,“ uvádí Manlyová. „Když se snažíš o otevřenou a upřímnou konverzaci s člověkem, který klame, tak ti z jeho strategie může připadat, že problém je v tobě. Pak ignorování může být jedinou bezpečnou taktikou.“ Jde totiž o učebnicový příklad psychologické manipulace, která má za cíl způsobit, že o sobě začneš pochybovat, a tu nikdy nesmíš jen tak smést ze stolu.

„Když s tebou někdo manipuluje a nutí tě dělat věci, které ti nepřijdou správné, ignorování ti může pomoct do bezpečí,“ pokračuje Manlyová. „Manipulativní člověk obecně nereaguje dobře na upřímné rozhovory o tom, co cítíš, a konverzace s ním ti jen přináší zmatení a to, že o sobě začneš pochybovat. Celkově vzato ignorování manipulátora je dost chytrá taktika.“

Obecně nepříjemný pocit

Někdy prostě nedovedeš jasně pojmenovat, co tě na nějakém člověku znepokojuje, ale to nevadí. Svůj instinkt nijak zdůvodňovat nemusíš – důvěřování svým instinktům je klíčem, když v tobě protějšek vyvolává nepříjemný pocit. Když tomu tak je, rozhodně mu nemusíš vysvětlovat, proč to chceš ukončit. Jestli v tobě někdo vyvolává nepříjemný pocit, dává víc smyslu ho prostě nadobro odstřihnout, než mu vysvětlovat něco jako: „Jako člověk stojíš za prd.“

Když ti přijde, že tě využívá

„Když ti někdo píše, jen když něco potřebuje, je to dost dobrý důvod na to, abys ho začal/a ignorovat,“ říká Justin Lavelle, šéf komunikace v americké databázi pro prověřování osob PeopleLooker. „Když někoho požádáš, aby tě přestal kontaktovat, a dotyčný to odmítá respektovat, tak ho prostě ignoruj.“ Nestojí ti za energii nijak řešit fakt, že máš dojem, že tě dotyčný jen využívá – ať už vědomě, nebo nevědomě, na tvých pocitech to nic nemění. Jako preventivní opatření Lavelle doporučuje si komunikaci dokumentovat: „Je chytré schovávat si snímky obrazovky, ať máš důkaz o případném obtěžování, pokud bude situace eskalovat.“