Sprievodca

7 situácií, kedy je úplne v poriadku niekoho ignorovať

Niektoré prečiny musia vyústiť do ignorácie.


Byť niekým ignorovaný je ťažký oriešok… najmä pre tých, ktorí si to nezaslúžia. Tí, čo naopak áno, sú však iná kapitola. Môžeme s istotou povedať, že existuje niekoľko prečinov, ktoré by mali mať za následok ignoráciu. A podľa odborníkov, s ktorými sme sa rozprávali, je takýchto prečinov naozaj veľa. Ak teda nabudúce spozoruješ niektoré z nasledujúcich varovných znamení, priprav sa na to, že sa náhle vyparíš a necháš svoj potenciálne problematický náprotivok čakať na odpoveď celú večnosť. V ďalších riadkoch nájdeš sprievodcu situáciami, ktoré si vyžadujú odignorovanie druhej strany. Podieľala sa na ňom naša skupina odborníkov na vzťahy.

Nepravidelná alebo nespoľahlivá komunikácia

„Vo svete randenia je úplne v poriadku odignorovať niekoho, kto nevytrvá v pravidelnej komunikácii alebo neprejaví záujem o stretnutie,“ hovorí certifikovaná životná koučka Tori Autumn. Bežne sa stáva, že ľuďom chýba impulz začať alebo aktívne pokračovať v digitálnej konverzácii, čo sa zvyčajne odzrkadľuje v tom, či sú alebo nie sú proaktívni pri plánovaní skutočného stretnutia. V prípade takéhoto scenára Autumn odporúča druhú stranu odignorovať hneď na začiatku a ušetriť tak drahocenný čas a energiu: „Odolajte nutkaniu pokračovať v nezmyselnej konverzácii.“

Ignorovanie súhlasu a/alebo osobnej bezpečnosti

Súhlas je kľúčovým bodom pri všetkých stretnutiach, bez ohľadu na vývoj situácie či okolnosti. Rovnako je to aj v prípade osobnej bezpečnosti — rande alebo potenciálny partner by v tebe nikdy nemali vyvolať pocit nebezpečenstva, nijakým spôsobom, tvarom ani formou. Ak začne druhá strana predstavovať čo i len najmenšiu hrozbu na niektorom z frontov, bez slova sa stiahni. „Ak sa ti niekto zdá akýmkoľvek spôsobom agresívny, či už tým, že na teba tlačí, má tendenciu hádať sa, alebo sa ľahko rozhorčí a vytočí, vycúvaj a vymaž ho zo svojho života,“ radí osobná koučka a odborníčka na randenie Michelle Baxo. „Ber to ako akt sebalásky a nastavenie zdravých hraníc.“

Uprednostnenie ignorácie pred transparentnosťou či vzájomnou konfrontáciou je šikovným ťahom, ako zostať v bezpečí. Carla Marie Manly, PhD., klinická psychologička špecializujúca sa na bezpečnosť vo vzťahoch, objasňuje: „Postaviť sa zoči-voči rozhnevanej či hrubej osobe môže priniesť oveľa viac škody ako osohu. Odigonorovať hrubého alebo chronicky nahnevaného človeka neznamená, že ste slabí. Znamená to, že ste šikovní a silní.“

Keď im to jednoducho nedochádza

„Ak sa to už po niekoľkýkrát snažíš vysvetliť, no tvoj zámer nevyšiel, je v poriadku odignorovať niekoho, kto nedokáže pochopiť, že o neho nejavíš záujem,“ hovorí Autumn. Manly súhlasí. „Ak partner alebo partnerka odmieta prijať fakt, že váš vzťah skončil, dokonca aj po opakovaných pokusoch vysvetliť, že už niet cesty späť, odignorovať ho/ju je niekedy jediným logickým východiskom.“

Možný Catfishing

To je priveľké sústo. Catfishing — situácia, keď sa na internete človek vydáva za niekoho úplne iného — je skutočným problémom. „Ak sa osoba, s ktorou si vymieňaš správy online, nikdy nechce ukázať na videu, začne od teba pýtať peniaze zo zvláštnych dôvodov alebo si vymýšľa výhovorky, prečo sa s tebou nemôže stretnúť osobne, odignoruj ju,“ odporúča Johnny Santiago z platformy na overenie identity Social Catfish. Aké sú teda ďalšie, menej očividné signály, pri ktorých treba byť ostražitý? „Osoby vydávajúce sa za niekoho iného zvyčajne nahrávajú do svojho profilu množstvo rôznych fotiek, aby pôsobili čo najdôveryhodnejšie. Urobia to však všetko naraz,“ vysvetľuje. „Ďalším znakom, ktorý môže tvojmu oku uniknúť, je, že takéto osoby majú veľa záujmov či koníčkov. Priemerný človek zvyčajne uvedie jednu, nanajvýš dve záľuby, no človek predstierajúci cudziu identitu môže mať nezvyčajne veľa záujmov či záľub. Navyše oblasť svojich záujmov rozšíri tak, aby prilákal čo najviac ľudí.“

Podľa Santiaga je v takomto prípade jedinou cestou ignorovanie. „Čím viac obeť hovorí s človekom falošnej identity, tým väčšiu kontrolu nad ňou tento má,“ upozorňuje. „Najúčinnejším spôsobom, ako vycúvať zo situácie, je prerušiť s ním akúkoľvek komunikáciu. Drž sa od neho čo najďalej a nedovoľ, aby ti ublížil.“

Prejavy klamstva, podvádzania alebo nečestnosti

„Ak máš pocit, že ťa niekto klame — a spozoruješ prejavy podvodného a nečestného správania — dobrým východiskom môže byť práve ignorácia," vysvetľuje Manly. „Ak sa pokúsiš viesť otvorený a úprimný rozhovor s nečestným človekom, jeho stratégie ťa môžu šikovne voviesť do omylu, že problém je v tebe. Jediným bezpečným riešením je preto ignorácia.“ Toto je učebnicový príklad gaslightingu, čo je forma psychického týrania, ktoré by sa nikdy nemalo prehliadať, tobôž nie ignorovať.

„Ak sa ťa ktosi snaží naviesť na veci, ktoré sa ti nepozdávajú, zostať v bezpečí môžeš práve vďaka tomu, že danú osobu odignoruješ,“ pokračuje Manly. „Manipulatívna osoba nebude vo všeobecnosti dobre reagovať na úprimné rozhovory o tom, čo prežívaš. Výsledkom rozhovoru s manipulátorom je často zmätenosť a sebakritika. Odignorovanie manipulátora môže byť teda inteligentným taktickým ťahom.“

Všeobecné znepokojenie

Niekedy jednoducho nedokážeš popísať, prečo ťa správanie daného človeka vyvádza z miery. Je to úplne v poriadku. Nemusíš sa snažiť svoj vnútorný pocit za každú cenu ospravedlniť — dôvera vo vlastný inštinkt je kľúčová, ak sa na stretnutí necítiš vo svojej koži. Ak sa tak stane, vedz, že druhej strane nedlhuješ žiadne vysvetlenie, prečo by ste mali veci ukončiť. Ak ťa druhá strana privádza do rozpakov, spáliť mosty pre vlastné dobro môže byť zmysluplnejšie než povedať: „Zlyhávaš na plnej čiare.“

Ak cítiš, že ťa niekto využíva

„Ak sa ti niekto ozve len vtedy, keď niečo potrebuje, dáva ti dobrý dôvod na ignorovanie,“ hovorí Justin Lavelle, riaditeľ komunikácie v PeopleLooker, americkej databáze pre overovanie pozadia. „Ak niekoho požiadaš, aby ťa prestal kontaktovať, a on to odmieta rešpektovať, ignoruj ho.“ Nestojí za to plytvať energiou a nechcieť si pripustiť, že táto osoba ťa istým spôsobom využíva — či už tak robí zámerne alebo nie, tvoj vnútorný pocit to nijako nezmení. Lavelle pre istotu odporúča zdokumentovať vašu komunikáciu: „Skôr než danú osobu odignoruješ, je na mieste uložiť si snímky obrazovky ako dôkaz o obťažovaní, ak sa situácia vyhrotí.“