Vadovas

Sutikimo pradmenys

Tai būtina bendravimo sąlyga ir mes tau paaiškinsime jos esmę.


Seksualinė prievarta

Pasimatymai ir seksas kartais būna labai painus reikalas. Kiekvienas žmogus, su kuriuo susipažįsti, turi savo ribas ir savus lūkesčius – svarbiausia yra susikalbėti. Štai tam ir reikalingas sutikimas. Tai būtina bendravimo sąlyga ir mes tau paaiškinsime jos esmę.

Sutikimas iš tiesų yra paprastas dalykas. Jis tiesiog reiškia, kad bet kokiam intymiam veiksmui reikia leidimo. Sutikimas kartais išreiškiamas žodžiais, kartais veiksmais. Esmė ta, kad jei su kuo nors susitinkate pabendrauti gyvai, tai abu privalote gerbti vienas kito ribas. Jei tvirtai nežinai, kas žmogui atrodo priimtina, tiesiog pasiklausk.

Jei su kuo nors susitinki, nepamiršk – turi jaustis saugiai ir aiškiai išreikšti sutikimą bet kokiems seksualinio pobūdžio veiksmams. O jeigu tau norisi pereiti į intymų bendravimą su tuo žmogumi, būtina gauti jo sutikimą kiekviename žingsnyje.

Įsidėmėk:

  • Teisiniai apibrėžimai skirtingi, bet seksualinė prievarta iš principo nusako bet kokį seksualinį kontaktą ar veiksmą, įvykdytą be aukos sutikimo. Seksualinei prievartai priskiriamas išprievartavimas, seksualinio pobūdžio lietimas be sutikimo ar privertimas užsiimti oraliniu seksu.

  • Apie sutikimą nėra nei kalbos, jei asmuo turi psichinę ar fizinę negalią arba yra paveiktas narkotikų ar alkoholio, nes tada jis negali suprasti ir deramai įvertinti pačios situacijos ar jos rimtumo.

  • Sutikimas išreiškiamas laisva valia be baimės, spaudimo ar grasinimų. Skriaudikai ne visada naudoja fizinę jėgą – jie gali imtis grasinimų, manipuliavimo ar prievartos.

  • Tu visada turi teisę pasakyti „ne“. Jei žmogus nepasako „ne“ – tai dar nėra sutikimas. Kai pastebi žmogaus diskomfortą ar abejones, pasiteirauk, kaip jis jaučiasi ir ar nori, kad atsitrauktum. „Galbūt“ visada reiškia „ne“.

  • „Taip“ vienam seksualiniam veiksmui dar nereiškia pritarimo kitam. Sutikimas nėra vienkartinis dalykas – turi nuolat dėl to pasitikslinti visą laiką, kai būni kartu su kitu žmogumi. Net iš pradžių davęs sutikimą žmogus visada turi teisę apsigalvoti ir pasakyti „ne“ – taip pat, kaip ir tu.

Sutikimo prašymas

Sutikimas nebūtinai turi būti žodinis, bet sutikus su kokiais nors seksualinio pobūdžio veiksmais žodžiu, jums su partneriu bus lengviau paisyti vienas kito ribų. Žodinis sutikimas gali būti išreiškiamas žodžiais „taip“, „nesustok“ arba savo norų išsakymu partneriui. Keletas nežodinio sutikimo pavyzdžių: galvos linktelėjimas, prisitraukimas arčiau ar aktyvūs veiksmai, pvz., vienas kito lietimas.

Nepamiršk, kad nežodinės užuominos būna mažiau aiškios, kai esi su nauju partneriu, tad geriausia išreikšti žodinį sutikimą, kol žmogaus gerai nepažįsti. Tarp kitko, kai prašai sutikimo – tai galima padaryti seksualiai. Sutikimas visada turi būti aiškus, entuziastingas ir ne kartą patvirtinamas seksualinių veiksmų metu. Svarbu, kad partneriams būtų priimtina, kas tarp jų vyksta, ir jie tai patvirtintų kiekviename žingsnyje.

Įsidėmėk, kad sutikimas neapsiriboja vien tik seksualiniais veiksmais – pasistenk įsitikinti, kad fizinė trauka abipusė, ir abi pusės žino, kiek sau ir kitam galima leisti, o kur yra aiškios ribos. Nepamiršk, kad narkotikų ar alkoholio paveikti žmonės negali išreikšti sutikimo.

Sutikimo davimas

Jei nesijauti gerai dėl kokių nors veiksmų, neprivalai to daryti ir niekas neturi teisės tavęs versti. Aiškiai išsakyk savo ketinimus ir žinok, kad nei simpatija, nei niekas kitas neturi teisės peržengti tavo ribų – ir tu negali to daryti kitiems.

Jei svarstai apie kokį nors seksualinį suartėjimą, pasakyk kitam asmeniui, ko tau norisi; rask būdų, kaip abu galite patvirtinti, kad neapsigalvojote, pavyzdžiui, kartas nuo karto paklausti. Jei bent kiek abejoji, ar kitas asmuo noriai pritaria konkrečiam seksualiniam veiksmui, paklausk. Nepamiršk, jei žmogus nepasako „ne“, tai nėra sutikimas.