Juhend

Sinu juhend päriseluks

Nõuanded turvalisuse tagamiseks päriselus (mida soovime, et sul kunagi vaja ei läheks)


Elame maailmas, kus mõnedel inimestel on halvad kavatsused. Soovime, et sa teeksid kõik endast oleneva, et sul pärielus turvaline oleks, kuigi see ei peaks meie arvates nii olema – sa ei peaks oma turvalisuse tagamiseks nahast välja pugema ja on täiesti ebaõiglane, et osad meist peavad soost, sooidentiteedist, rassist, usulisest kuuluvusest ja seksuaalsest sättumusest lähtuvalt võtma rohkem ettevaatusabinõusid kui teised.

Kui midagi juhtub väljaspool äppi, pea meelest järgmist: saad selle inimese blokeerida nii sõnumiteenuses, mida te suhtlemiseks kasutate, kui temast meile teatada. Isegi kui inimene on sinuga klapist loobunud, saad temast meile siin teatada, et saaksime olukorda uurida ja otsustada, milliseid edasisi samme astuda.

Teeme ühe asja selgeks: mitte keegi ei ole ära teeninud ohtlikku olukorda asetamist, ükskõik kui palju ta on joonud või keda usaldab end koju saatma. Kui keegi otsustas sinu suhtes vägivalda kasutada, ei ole sellel vabandust.

Ilma pikema jututa on siin mõned nõuanded turvalisuse tagamiseks päriselus (mida soovime, et sul kunagi vaja ei läheks):

Enne kohtingut

  • Ära kiirusta äpist välja kolimise või oma isiklike andmete jagamisega – anna oma number alles siis, kui tunned, et selleks on õige aeg, ning hoia uue inimesega tutvudes oma kodust aadressi ja igapäevarutiini enda teada.

  • Hoia inimesi informeerituna – teavita oma plaanidest sõpru ja pereliikmeid, sest on kindlam, kui keegi, keda usaldad, su asukohta teab.

  • Hoia ohjad enda käes – vastuta ise transpordi eest, millega kohtumispaika jõuad, isegi kui teine pakub, et võtab su peale.

  • Vali uue inimesega kohtumiseks alati avalik koht (ja jää sinna).

Kohtingu ajal

  • Kui tarbid uimasteid või alkoholi, ole teadlik sellest, kuidas need just sind mõjutavad. Kahjuks on inimesi, kes võivad üritada sind mõnuainete mõju all ära kasutada.

  • Hoia isiklikud esemed nagu käekott, telefon, võtmed, rahakott, jook jms enda lähedal. Ära lase neid silma alt ära.

Pärast kohtingut

  • Hoia ohjad enda käes – korralda kojusõiduks ise transport.

  • Kohtingukogemus oli halb? Loobu klapist ja kui pead seda vajalikuks, teata kasutajast. Vahel läheb ka nii.

Kohtamine koroona ajal

Me kõik ootame juba pikisilmi päriselus kohtumist, kuid esmatähtis on tagada oma kogukonna turvalisus.
Kui su kohalik tervishoiuasutus on lubanud väiksemad seltskondlikud koosviibimised ja oled valmis oma suhtlusringkonda laiendama, siis palun järgi ametlikke juhiseid või tutvu Maailma Terviseorganisatsiooni soovitustega.
Kui see aeg kätte jõuab, siis ütle julgelt välja, milleks oled valmis ja milleks mitte. Selgete piiride kehtestamine ja klappidele ausalt väljendamine, millega oled nõus ja millega mitte on praegusel ajal väga tähtis. Pea meeles – sinu turvalisus ja meelerahu olgu alati esikohal.
Et sind aidata, konsulteerisime organisatsiooni Center for Medicine in the Public Interest presidendi Peter Pittsiga ning panime kirja mõned soovitused, kuidas pöörduda tagasi silmast silma kohtingute juurde.

  1. Kaitse ennast ja teisi ning kanna maski. Uue inimesega kohtudes kata alati oma nina ja suu. Nii hoolitsed enda ja oma kogukonna tervise eest. Pea meeles, et võid olla viiruse kandja isegi siis, kui sul endal sümptomeid ei ole.

  2. Ära puudutamisega kiirusta. Oota käepigistuse, kallistamise ja suudlemisega seni, kuni oled teada saanud, milline on kaaslase terviseseisund, ning kasuta samasugust ettevaatust ka tema sõpradega tutvumisel. Kui sa ei tunne end tervena, suhtle veebi teel. Viirus mõjutab inimesi erinevalt, nii et kui sa ei tunne end 100% tervena, on targem korraldada kohting FaceTime'i, Zoomi või mõne muu videoplatvormi vahendusel. Ei ole mõtet võtta riski ise haigestuda või kedagi teist nakatada. Õhtusöögi saad koju tellida ning küünlad süüdata ka distantsilt.

  3. Vali kohtumispaik teadlikult. Kui usaldad kaaslast piisavalt, et silmast silma kohtuda, valige kindlasti koht, kus järgitakse hügieeninõudeid ja hoitakse vahet. Kanna kaasas niiskeid salvrätte ja kätepuhastusvahendit ning puhasta kõik pinnad, mida puudutad. Ära unusta ka regulaarselt käsi pesta!

Kui tunned end tõbisena, järgi kohaliku tervishoiuasutuse juhiseid ning teavita esimesel võimalusel kõiki, kellega oled kokku puutunud.

Täiendavaid nõuandeid leiad meie veebilehelt siin.