Vodnik

Tvoj vodnik za srečanja v živo

Nasveti za tvojo varnost v živo (čeprav si želimo, da ti ne bilo treba skrbeti za to).


Živimo v svetu, kjer imajo nekateri slabe namene. Želimo, da narediš vse, kar je v tvoji moči, da ostaneš varen/-a v živo, čeprav se zavedamo, da ne bi smelo biti tako: ni prav, da moraš posebej skrbeti za svojo varnost, in povsem nepravično je, da morajo nekateri ljudje sprejeti več previdnostnih ukrepov kot drugi zaradi spola, spolne identitete, rase, vere in spolne usmerjenosti.

Če se kaj zgodi zunaj aplikacije, si je treba zapomniti nekaj stvari — lahko osebo blokiraš v svoji aplikaciji za pošiljanje sporočil in jo še zmeraj prijaviš nam. Tudi če oseba prekine ujemanje, jo lahko prijaviš tukaj, da bomo lahko zadevo preučili in ugotovili, kakšne ukrepe sprejeti.

Bodimo jasni: nihče si ne zasluži, da bi se znašel v nevarni situaciji, ne glede na to, koliko je spil/-a ali komu zaupal/-a, da ga/jo odpelje domov. Če se je nekdo odločil storiti nasilno dejanje nad tabo, je to nesprejemljivo.

Tukaj je nekaj nasvetov za varnejša srečanja v živo, čeprav si želimo, da ti ne bi bilo treba skrbeti za to:

Pred srečanjem

  • Naj se ti ne mudi zapustiti aplikacije ali deliti svojih osebnih podatkov: svojo telefonsko številko deli šele takrat, ko se z osebo res počutiš prijetno, in poskrbi, da ob spoznavanju nekoga novega svoj domači naslov in vsakdanje navade obdržiš zase.

  • Obvesti prijatelje in družino o svojih načrtih - najbolje je, da nekdo, ki mu zaupaš, ve, kje se nahajaš.

  • Obdrži nadzor: poskrbi za lastni prevoz na srečanje, tudi če se oseba ponudi, da pride po tebe.

  • Kadar se sestaneš z nekom, ki ga ne poznaš dobro, vedno izberi lokacije, ki so javne (in tam tudi ostani).

Med srečanjem

  • Če uživaš droge ali alkohol, vedi, kako vplivajo nate. Na žalost obstajajo ljudje, ki bi to lahko poskušali izkoristiti.

  • Svoje stvari imej vedno v bližini: torba, telefon, ključi, denarnica, pijača? Imej vse pri sebi.

Po srečanju

  • Obdrži nadzor: poskrbi za lastni prevoz domov.

  • Izkušnja ni bila dobra? Prekini ujemanje - in osebo prijavi, če meniš, da je to potrebno. Brez skrbi.

Zmenki v času koronavirusa:

Vsi komaj čakamo, da se bomo videli v živo, vendar moramo poskrbeti za to, da naše skupnosti ostanejo varne.
Ko bo Nacionalni inštitut za javno zdravje odobril manjša druženja in ko boš pripravljen/-a na širitev svojih kontaktov v živo, sledi nasvetom zdravstvenih organov ali preveri navodila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Ko pride čas za to, bodi odprt/-a glede tega, kaj ti je – in kaj ti ni – všeč. Pomembno je, da postaviš meje in svojim partnerjem odkrito poveš, kaj ti v tem času ustreza. Ne pozabi: tvoja varnost in duševni mir sta vedno na prvem mestu.
Pri tem smo se posvetovali tudi s Petrom Pittsom, predsednikom Centra za medicino v javnem interesu, da bi pripravili nasvete za vrnitev zmenkarij v resničnem življenju:

  1. Bodi junak/-inja, nosi masko: vsakič, ko srečaš nekoga novega, si pokrij usta in nos. Na tak način ohranjaš varnost in zdravje zase in za svojo skupnost. Zapomni si: obstaja sum, da se virus prenaša tudi, če ne kažeš nobenih simptomov.

  2. Ne hiti z dotikanjem: ne podajaj roke, ne objemaj in ne poljubljaj se, dokler ne spoznaš zdravstvenega stanja druge osebe - enako previdno ravnaj tudi, ko je treba spoznati njegove/njene prijatelje. Če se ne počutiš dobro, se poveži digitalno: če se ne počutiš 100-odstotno, se dogovori za zmenek prek FaceTimea, Zooma ali najljubše video platforme. Ni vredno tvegati, da bi ti ali kdo drug zbolel - in še vedno lahko prižgeš sveče ali naročiš dostavo večerje.

  3. Bodi pozoren/-a na izbiro kraja srečanja: če ti srečanje v živo ustreza, se prepričaj, da si izbral/-a kraj, kjer se izvajata varna higiena in socialna distanca. Prinesi vlažilne robčke in dezinfkecijsko sredstvo ter obriši vse, česar se boš dotaknil/-a ali na kar se boš usedel/-a. In pogosto si umivaj roke!

Če se pričneš počutiti, kot da zbolevaš, upoštevaj navodila lokalnih zdravstvenih organov in o tem čim prej obvesti osebe, s katerimi si se srečal/-a.

Več nasvetov lahko najdeš tudi na naši spletni strani tukaj.