Nasveti za varne zmenke

Spoznavanje novih ljudi je zabavno, vendar moraš pri srečanju z nekom, ki ga ne poznaš, vedno biti previden/-a. Zanesi se na svojo presojo in postavi svojo varnost na prvo mesto, ne glede na to, ali gre za izmenjavo začetnih sporočil ali za osebno srečanje. Čeprav ne moreš nadzorovati dejanj drugih, lahko poskrbiš, da si med svojo uporabo Tinderja varnen/-a.

Spletna varnost

  • Nikoli ne pošiljaj denarja ali deli finančnih podatkov

    Nikoli ne pošiljaj denarja, zlasti prek bančnega nakazila, četudi oseba trdi, da gre za nujni primer. Nakazovanje denarja je kot pošiljanje gotovine – transakcijo je skoraj nemogoče razveljaviti ali izslediti, kam je denar šel. Nikoli ne deli informacij, ki bi lahko bile uporabljene za dostop do tvojih finančnih računov. Če te drug uporabnik prosi za denar, nam to takoj sporoči.

    Kako se izogniti romantičnim prevaram – oglej si nekaj nasvetov Zvezne komisije za trgovino ZDA (U.S. Federal Trade Commission) na spletnem mestu FTC.

  • Zaščiti svoje osebne podatke

    Z ljudmi, ki jih ne poznaš, nikoli ne deli osebnih podatkov, kot so številka zdravstvenega zavarovanja, domači ali službeni naslov ali podrobnosti o tvoji dnevni rutini (npr. da obiskuješ določeno telovadnico vsak ponedeljek). Starši na svojem profilu omejite podatke o svojih otrocih, še posebej v začetni fazi spoznavanja sogovornika. Podrobnosti o otrocih, kot so imena, šola, ki jo obiskujejo, starost in spol, raje ne posredujte.

  • Ostani na platformi

    Med spoznavanjem se raje pogovarjajta prek Tinderjeve platforme. Ker so izmenjave na Tinderju predmet našega Filtra za varna sporočila, uporabniki s slabimi nameni pogosto poskušajo takoj premakniti pogovor v aplikacije za sporočanje, e-pošto ali telefon.

  • Bodi pozoren/-a pri medkrajevnih in čezmorskih razmerjih

    Pazi na prevarante, ki trdijo, da so iz tvoje države, vendar so obtičali nekje drugje, še posebej, če prosijo za finančno pomoč za vrnitev domov. Pazi se vseh, ki se ne želijo srečati osebno ali se pogovarjati po telefonu/videoklicu – morda niso to, kar trdijo, da so. Če se nekdo izogiba tvojim vprašanjem ali sili v resno zvezo, ne da bi te prej želel srečati ali spoznati – je to opozorilni znak, da je nekaj narobe.

  • Prijav vsako sumljivo in žaljivo obnašanje

    Ko čutiš, da je nekdo prestopil mejo in ko to dejansko stori, nas o tem obvesti. Blokiraj in prijavi vsakogar, ki krši naše pogoje. Tu je nekaj primerov kršitev:

    • Prošnje za denar ali donacije

    • Mladoletni uporabniki

    • Nadlegovanje, grožnje in žaljiva sporočila

    • Neprimerno ali škodljivo vedenje med osebnim srečanjem ali po njem

    • Lažni profili

    • Neželena pošta ali nagovarjanje, vključno s povezavami do komercialnih spletnih strani ali poskusi prodaje izdelkov ali storitev

    Vse pomisleke glede sumljivega vedenja lahko prijaviš s katerekoli strani profila ali okna za sporočila. Za več informacij si oglej naše Skupnostne smernice.

  • Zaščiti svoj račun

    Izberi močno geslo in bodi previden/-a pri prijavi v svoj račun z javnega ali skupnega računalnika. Tinder ti nikoli ne bo poslal e-poštnega sporočila, v katerem bi zahteval tvoje uporabniško ime in podatke o geslu – če prejmeš e-poštno sporočilo, ki zahteva informacije o računu, to nemudoma prijavi.

Srečanje v živo

  • Naj se ti ne mudi

    Vzemi si čas in spoznaj drugo osebo, preden se dogovorita za srečanje ali klepet izven Tinderja. Ne boj se zastavljati vprašanj in poiskati morebitne opozorilne znake ali svarila pred prevarami. Telefonski klic ali videoklic se lahko izkaže za zelo koristno orodje za preverjanje pred srečanjem v živo.

  • Spoznajta se v javnosti in ostanita v javnosti

    Prvič se srečajta na javnem kraju, kjer so tudi drugi ljudje – nikoli pri tebu doma, na domu druge osebe ali na kateri koli drugi zasebni lokaciji. Če te oseba, s katero ste se srečali, sili, da se odpravita na zasebno lokacijo, zmenek zaključi.

  • Povej prijateljem in družini o svojih načrtih

    Povej prijateljem ali družinskemu članu, kakšni so tvoji načrti, tudi to, kdaj in kam greš. Vedno imej pri sebi napolnjen telefon.

  • Sam/-a poskrbi za svoj prevoz

    Priporočamo, da sam/-a poskrbiš za prihod na zmenek in odhod z njega, da boš lahko odšel/-a, kadarkoli boš želel/-a. Če nimaš lastnega prevoznega sredstva, imej rezervni načrt, na primer javni prevoz ali pa prijatelja, ki te bo peljal.

  • Poznati moraš svoje meje

    Bodi seznanjen/-a z učinki drog ali alkohola nate – ti lahko poslabšajo tvojo presojo in vplivajo na tvojo čuječnost. Če te oseba na zmenku skuša prisiliti v uživanje drog ali prekomerno pitje, vztrajaj pri svojem in zmenek zaključi.

  • Ne puščaj pijače ali osebnih predmetov brez nadzora

    Bodi pozoren/-a na to, kdo ti postreže pijačo, in jo imej ves čas pod budnim očesom – sprejmi le pijačo, ki jo nalije ali postreže natakar ali gostinsko osebje. Številne snovi, podtaknjene v pijače za lažji spolni napad, so brez vonja, brez barve in brez okusa. Prav tako imej ves čas pri sebi telefon, torbico, denarnico in vse, kar bi lahko razkrilo tvoje osebne podatke.

  • Če ti je neprijetno, odidi

    Povsem sprejemljivo je, da v primeru nelagodja zmenek zaključiš predčasno. Pravzaprav to spodbujamo. In če čutiš, da nekaj ni v redu ali se počutiš ogroženega/-o, prosi natakarja ali drugo osebje za pomoč.

  • Potovanja za LGBTQ+

    Bodi previden/-a med potovanjem

    Spoštujemo in verjamemo v pomembnost vključevanja vseh spolnih identitet in spolnih usmeritev, toda resničnost je takšna: nikjer na svetu ni povsem varno in brez potencialnega tveganja, nekatere države pa imajo posebne zakone, ki veljajo za skupnost LGBTQ+.

    Pozanimaj se glede zakonodaje, ki velja v državi, v katero (prvič) potuješ, in razišči, katere vrste pravne zaščite so ti na voljo glede na tvojo spolno usmerjenost. Če si na nevarnem ozemlju, predlagamo, da izklopiš funkcijo „Pokaži me na Tinderju“, ki jo najdeš na strani z nastavitvami.

    Če si na svoj profil dodal podatek o spolni usmerjenosti in se odločil, da naj bo ta na Tinderju prikazana, bomo tvojo spolno usmerjenost prikrili na tvojem profilu, dokler ne zapustiš tega območja.

    Še posebej previden/-a bodi, če se odločiš, da se boš v teh državah povezal/-a z novimi ljudmi, saj je za nekatere organe pregona znano, da uporabljajo aplikacije za zmenke kot orodje za morebitno ujetje. Nekatere države so pred kratkim uvedle tudi zakone, ki kriminalizirajo komunikacijo med posamezniki na aplikacijah za zmenke ali na spletnih mestih za istospolno usmerjene ter lahko kazni celo zaostrijo, če ta komunikacija vodi v spolna srečanja.

    Obišči spletno mesto Mednarodne organizacije za pravice gejev, lezbijk, biseksualnih in transspolnih oseb (ILGA World) in preberi najnovejše  zakone o spolni usmerjenosti po državah ter razmisli o donaciji v podporo njihovim raziskavam.

    Vir: ILGA World, posodobljeno marca 2019

Spolno zdravje in privolitev

  • Zaščiti se

    Ob pravilni in dosledni uporabi lahko kondomi znatno zmanjšajo tveganje za okužbo z virusi SPB, kot je HIV. Vendar pazi na SPB, kot sta herpes ali HPV, saj se lahko prenašata s stikom kože ob kožo. Tveganje za okužbo z nekaterimi SPB se lahko zmanjša s cepljenjem.

  • Testiraj se za SPB

    Vse SPB ne kažejo simptomov in seveda želiš vedeti, kako je z tvojim zdravjem na področju spolno prenosljivih bolezni. Nadzoruj svoje zdravje in prepreči širjenje SPB z rednim testiranjem. Tu lahko najdeš najbližjo kliniko v svoji bližini (samo v ZDA).

  • Pogovori se o njih

    Komunikacija je ključna: preden sta s partnerjem fizično intimna, se pogovorita o spolnem zdravju in testiranju za SPB. In zavedaj se – ponekod je zavestno prenašanje SPB dejanski zločin. Potrebuješ pomoč pri prvem pogovoru? Tu je nekaj nasvetov.

  • Privolitev

    Vsi spolni odnosi se morajo začeti s privolitvijo in vključevati redna soglasja partnerke/-ja. Verbalna komunikacija vama lahko s partnerko/-jem pomaga, da spoštujeta meje drug/-a druge/-ga. Privolitev se lahko kadarkoli umakne, spolnega odnosa pa nikomur nisi dolžan/-a. Spolnega odnosa ne spodbujaj, če se ti zdi, da tvoji/-emu partnerki/-ju ni prijetno ali je negotov/-a oziroma če zaradi učinkov drog ali alkohola ne more privoliti. O soglasju preberi več na RAINN.

Viri za pomoč, podporo ali nasvet

Ne pozabi –  tudi ob upoštevanju teh nasvetov nobena metoda za zmanjšanje tveganja ni popolna. Če imaš negativne izkušnje, vedi, da nisi kriv/-a in da ti je na voljo pomoč. Tinderju poročaj o vseh incidentih in se obrni na enega od spodnjih virov. Če čutiš, da si v neposredni nevarnosti ali potrebuješ nujno pomoč, pokliči 911 (ZDA ali Kanada) ali se obrni na lokalni organ kazenskega pregona.