#7 ситуации, в които е напълно окей да игнорираш някого
Някои нарушения заслужават да зачеркнеш нарушителя от живота си завинаги.
Да те игнорират е доста неприятна съдба... поне за тези, които не я заслужават. Но за тези, които я заслужават , вече е различна история. Безопасно е да се каже, че наистина има някои нарушения, които заслужават бързо да зачеркнеш нарушителя от живота си, а според експертите, които попитахме, тези нарушения изобщо не са малко. Така че следващия път, когато видиш някой от тези червени флагове, можеш да се подготвиш да изчезнеш яко дим и да оставиш потенциално проблематичния си събеседник на „seen“ завинаги. Следва ръководство за ситуации, в които си струва да игнорираш някого напълно, потвърдено от нашата група от експерти по връзките.
Непостоянна или ненадеждна комуникация
„В света на запознанствата е допустимо да игнорираш някого завинаги, ако той често е демонстрирал непостоянство в комуникацията или в интереса към това да прекарвате време заедно" — споделя сертифицираният лайф коуч Тори Отъм. Често се случва хората да не проявяват инициатива за започването или активното продължаване на дигитален разговор и това обикновено отразява и нивото на тяхната проактивност в планирането на реална среща. Отъм препоръчва в такава ситуация от рано да спреш да отговаряш, за да си спестиш време и енергия: „Не се отдавай на изкушението да продължиш безсмислен разговор.“
Неуважение към съгласието и/или личната безопасност
Съгласието е ключово във всички аспекти на запознанствата, независимо от конкретната ситуация или обстоятелствата. Същото важи и за личната безопасност — човекът, с когото си на среща, или потенциалният ти партньор никога не трябва да те кара да се чувстваш небезопасно по какъвто и да е начин. Ако усетиш дори и най-малката заплаха на някой фронт, директно прекрати комуникацията без нито дума повече. „Ако някой изглежда агресивен по какъвто и да е начин, било то чрез притискане, неуместно спорене или демонстрации на избухливост и лесна раздразнителност, бий отбой и го изтрий“ — съветва личният коуч и експерт по запознанствата Мишел Баксо. „Считай го за поставяне на здравословни граници, подбудено от обич към себе си.“
Изборът да игнорираш някого и да спреш да пишеш, вместо да се стремиш към прозрачност в комуникацията или конфронтацията, е умен ход за твоята безопасност. Д-р Карла Мари Менли, клиничен психолог, специализирана в безопасността във връзките, пояснява: „Конфронтацията с гневен или буен човек може да причини много повече вреда, отколкото да донесе полза. Да прекратиш комуникацията си с буен или хронично гневен човек не означава, че си слаб, а точно обратното – че си умен и силен.“
Когато просто не схващат от намек
„Колкото и пъти да се опитваш да обясниш, някои хора не разбират, че не се интересуваш от тях. Напълно приемливо е просто да прекратиш комуникацията си с тях“ — казва Отъм. Менли е съгласна. „Когато даден партньор откаже да разбере, че отношенията ви са приключили, дори след като са правени многократни опити да се изясни, че отношенията са приключили, понякога единствената логична възможност е да прекратиш комуникацията завинаги.”
Потенциално фалшифициране на самоличността
Това е дълга тема. Фалшифицирането на самоличността – когато някой се представя за друг човек онлайн – е сериозен проблем. „Ако човекът, с когото си пишеш онлайн, никога не иска да чати на видео, започне да моли за пари по странни причини или все измисля извинения защо не можете да се срещнете на живо, прекрати комуникацията с него завинаги“ — препоръчва Джони Сантяго от Social Catfish, платформа за проверка на самоличността. И така, какви са някои други по-малко очевидни признаци, за които да внимавате? „Измамниците обикновено качват много различни изображения в профила си, за да изглеждат правдоподобни, но го правят наведнъж“ — казва той. „Друг знак, който може да не забележите, е че те често имат много интереси или хобита. Нормалните хора обикновено посочват по едно или две хобита, но фалшивите самоличности може да имат необичайно количество занимания или хобита и интересите им са умишлено широки, за да привлекат възможно най-много хора.“
Сантяго подчертава, че тук няма по-добър вариант от прекратяването на комуникацията завинаги. „Колкото повече жертвата говори с фалшивата самоличност, толкова повече контрол получава измамникът“ — казва той. „Най-ефективният начин да излезеш от ситуацията е да прекъснеш всякаква комуникация с тях; не отваряй никакви вратички, през които потенциално да могат да ти навредят.”
Признаци на лъжа, изневяра или нечестност
„Ако имаш чувството, че някой те лъже – и виждаш тенденция за нечестност – прекратяването на комуникацията може да бъде много умен изход“ — пояснява Менли. „Ако се опиташ да проведеш открит и честен разговор с лъжлив човек, неговите стратегии могат да те накарат да се почувстваш, сякаш проблемът е в теб. Поради това прекратяването на комуникацията може да е единствената безопасна тактика.“ Това е типичен пример за газлайтинг, което представлява вид психологическо насилие и никога не бива да се пренебрегва или отписва с лека ръка.
„Ако те манипулират да правиш неща, които не смяташ за правилни, прекратяването на комуникацията може да е начинът, по който оставаш е безопасност“ — продължава Менли. „Манипулативният човек обикновено не реагира добре на откровени разговори за това какво изживяваш; след разговор с манипулатор обикновено ще се чувстваш още по-объркано и ще си имаш по-малко доверие. Поради тези причини прекратяването на комуникацията с манипулатора може да е много умна тактика.“
Цялостен дискомфорт
Понякога не можеш да разбереш точно какво в поведението на някого те притеснява и в това няма нищо лошо. Не е нужно да оправдаваш интуицията си – да вярваш на инстинкта си е ключово, когато някой потенциален партньор те кара да се чувстваш некомфортно. Ако това се случи, не дължиш никакво обяснение защо искаш да сложиш край на нещата. Ако самото същество на някого те кара да се чувстваш неспокойно, прекратяването на общуването за твое добро може да има повече смисъл, отколкото да кажеш: „Като цяло просто си гаден човек“.
Ако се чувстваш използван/а
„Ако някой ти пише само когато има нужда от нещо, това е напълно валидна причина да прекратиш общуването си с него завинаги“ — казва Джъстин Лавел, главен комуникационен директор в PeopleLooker, американска база данни за бекграунд проверки. „Ако помолиш някого да спре да те търси, но той откаже да уважи молбата ти, просто прекрати комуникацията завинаги.“ Не си струва да си хабиш енергията да заобикаляш факта, че този човек те кара да се чувстваш, сякаш те използва. Без значение дали той го прави съзнателно или не, нищо не може да промени как се чувстваш ти. Като превантивна мярка Лавел препоръчва документиране на комуникацията ви: „Умен ход е да запазиш скрийншотове преди да прекратиш комуникацията, за да имаш доказателство за тормоза, ако той продължи да ескалира.“