Tinder Güvenlik ve Politika Merkezi

Sözümüz:

Kullanıcılarımızın güvenliğini, emniyetini ve iyiliğini çok ciddiye alıyoruz. Yeni insanlarla tanışmak için dünyanın en popüler uygulaması olarak her gün milyonlarca insanı bir araya getirmekten gurur duymaktayız. Bu eşleşmelerin nispeten ufak bir yüzdesi kullanıcıların suç faaliyetlerine kurban gitmesine neden olurken, her ahlaksızca davranış ya da suç içeren davranışın fazla olduğuna kesinlikle inanmaktayız.  

Yeni insanlarla tanışmak için saygılı bir ortam geliştirirken, güvenlik çabalarımızı iyileştirmek ve bilgilendirmek için sürekli olarak yeni güncellemeler, ortaklıklar ve teknolojiler aramaktayız. Güvenlik araçlarımız ve uygulamalarımız hakkındaki bilgileri aşağıda bulunabilirsiniz. İster Santa Monica ister São Paulo ya da Seul'de olun hedefimiz hep aynıdır: Platformumuzdaki kullanıcılar için güvenli ve pozitif bir deneyim.

Güvenlik Araçlarımız:

Uygulamamızdaki uygunsuz davranışları (kimliğe bürünme, taciz ve daha fazlası) önlemek, izlemek ve kaldırmak için endüstrinin önde gelen otomatik ve manüel moderasyon ve inceleme araçları, sistemleri ve süreçlerinden faydalanıyor ve önemli kaynaklara yatırım yapıyoruz.

Bu araçlar kırmızı bayraklı dil ve resim profillerinin otomatik olarak taramasını; şüpheli profillerin, faaliyetlerin ve kullanıcı tanımlı raporların manüel incelemelerini; şüpheli hesapların gölge yasağını ayrıca kötü aktörlere ait e-posta adresleri, telefon numaraları, IP adresleri ve diğer tanımlayıcıların bloke edilmesini kapsar.

Tacize karşı sıfır tolerans politikamız bulunmaktadır ve tüm Tinder profillerinde yer alan otomatik raporlama aracı vasıtasıyla veya ekibimizle online iletişim kurarak  Topluluk Kurallarımızı ya da Kullanım Şartlarımızı ihlal eden herhangi bir suistimal örneğini ya da bir kişiyi bildirmek amacıyla topluluğumuzu desteklemekteyiz. Böyle bir rapor almamız durumunda, özel topluluk ekibimiz içeriğin kaldırılmasını, kullanıcının yasaklanması veya uygun yasa uygulama kaynaklarına durumun bildirilmesini içerebilecek uygun önlemleri almaktadır.

Süreçlerimizi düzenli olarak değerlendiriyor ve iyileştiriyoruz; kullanıcılarımızı korumak için mümkün olan her zaman kanun yaptırımıyla çalışacağız.

Eşleşme Grubu Danışma Konseyi:

Eşleşme Grubu'nun bir parçası olarak cinsel saldırı, seks ticareti ve benzeri konuların araştırılması ve önlenmesiyle ilgili önde gelen uzman ve avukat grubu olan  Eşleşme Grubu Danışma Konseyi  (MGAC) aracılığıyla dış ortaklarla çalışıyoruz . Eşleşme Grubu'nun yönetici ekibi, politikalarımızı değerlendirmek ve ürünlerimizde güvenliği nasıl arttıracağımızla ilgili önemli tavsiyelerde bulunmak için yılda iki kez MGAC ile bir araya geliyor. Kurucu üyeler şunlardan oluşur:

  • Scott Berkowitz, Başkan, Tecavüz Taciz Ensest Ulusal Ağı (RAINN).
  • Tarana Burke, Kurucu, “Me Too” Hareketi.
  • Catherine Chen, Program Müdürü, Polaris
  • John Clark, CEO, Kayıp ve Sömürülen Çocuklar Ulusal Merkezi.
  • Julie Cordua, CEO, Thorn.
  • Yolanda Edrington, COO, Ulusal Cinsel Şiddet Kaynak Merkezi.
  • Dr. Judy Postmus, Kurucu, Kadına ve Çocuğa Karşı Şiddet Merkezi, Rutgers Üniversitesi.

Saldırı Raporlarına Yanıt:
Tinder kullanıcıları, uygulama içi veya çevrimiçi olarak kötüye kullanım veya saldırı durumlarını kolayca bildirebilir. Bir suçun kurbanı olduğuna inanan herhangi bir kullanıcıyı, kanun yaptırımına bildirmesi için şiddetle teşvik ediyoruz. Ekibimiz rapor edilen suçları derhal soruşturmak, değerlendirmek ve uygun önlemleri almak için çalışmakta ve herhangi bir soruşturmada yasa yaptırımıyla tam bir işbirliği yapmaktadır.

Bir kullanıcı Tinder'a bir saldırı bildirdiğinde, iddia edilen faili tespit etmeye ve ilişkili hesabı engellemeye çalışırız. Sonrasında olay Eşleşme Grubu'nun merkezi güvenlik veri havuzuna bildirilir ve kullanıcının diğer platformlarda başka hesapları olup olmadığını görmek için çeşitli markalarımızda kontrol edilir. Başka hesaplar bulunursa, bu hesaplar da bloke edilir.

Kullanıcı Eğitimi:
Tinder'da etkileşime girerken kullanıcıları akıllı ve güvenli seçimler konusunda eğitmek ve güçlendirmek amacıyla hem çevrimiçi olarak hem de uygulama aracılığıyla güvenlik ipuçları sunuyoruz.

Güvende Kalma Tüyolarımızı buradan görüntüleyin

Devlet İlişkileri ve Yasama Çalışmaları:
Tüm sektör standartlarının belirlenmesinde rol oynamanın bizim sorumluluğumuz olduğunun farkındayız. Bu yüzden Eşleşme Grubu'nun hem kullanıcılarımızı hem de diğer teknoloji platformlarındakileri güvenli kılmaya yardımcı olabilecek yeni güvenlik odaklı yasalar geliştirmek üzere dünyadaki kanun koyucular ve düzenleyicilerle yakın işbirliği çabalarını destekliyoruz. Ekibimiz, farklı kişiymiş gibi davranmayla mücadele etmek üzere mevzuatı desteklemek amacıyla çeşitli devletlerle aktif olarak çalışmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen burayı ziyaret edin. 

İnterneti herkes için daha güvenli bir yer haline getirmek için dünya genelinde devlet yönetimleriyle çalışma fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz.

Dolandırıcılık

Tinder’da dolandırıcılık konusunu çok ciddiye alıyoruz. Her türlü yağmacı davranışa karşı sıfır tolerans politikamız mevcuttur. Dolandırıcılık taraması yapan, her üye profilini kırmızı bayraklı dil için inceleyen ve şüpheli profillerin, etkinliğin ve kullanıcı tarafından oluşturulan raporların manüel incelemelerini yapan, endüstri lideri bir teknoloji ağından faydalanan özel bir dolandırıcılık ekibimiz var. Sonuçta hiç kimse, Tinder'da tanışmış olsun veya olmasın, şahsen tanışmadıkları birine para göndermemelidir.  Ayrıca otomatik raporlama aracımız üzerinden finansal bilgi talebinde bulunan bireyleri rapor etmeleri konusunda üyelerimizi teşvik etmekteyiz.  Bu iki adım neredeyse her dolandırıcılığı durdurmaya ve bir sonraki potansiyel mağduru korumaya mükemmel biçimde yardımcı olacaktır.

Veri Gizliliği ve Platform Güvenliği:

Tinder’da kullanıcılarımızın gizliliği en büyük önceliğimizdir ve yürürlükteki gizlilik yasalarının ve sektör standartlarının üstüne ve ötesine geçmeyi sağlamak için özenle çalışırız. Uygulamadaki zamanınızın özel bir mesele olduğunun farkındayız ve kullanıcı fotoğrafları ve mesajları için şifreleme ile çalışanların kullanıcı iletişimine ve diğer kullanıcı verilerine erişimini kısıtlayan araçlar da dahil olmak üzere ciddi politika ve teknik sistemlere sahibiz. Konu Tinder kullanıcılarının verileri olduğunda, temel görevimiz kullanıcılarımızın ve verilerinin gizliliğini korumaktır.

Diğer sosyal uygulamalardan farklı olarak işletme modelimiz, uygulamamızdaki deneyimlerini geliştirmek için kullanıcılarımıza uygulama içi güncellemeler ve abonelikler de dahil olmak üzere premium özellikler sağlamaya odaklanmıştır. Üçüncü taraflara veri satmıyoruz veya işimizi sürdürmek ya da büyütmek için reklamlara bağlı değiliz. Aslında 2018’de tüm gelirlerin yüzde beşinden azı reklamlar üzerinden elde edildi. Verileriniz sizindir. Bu nedenle kullanıcılar istedikleri zaman verilerinin bir kopyasını buradan talep edebilir. Veri uygulamalarımızla ilgili en güncel bilgiler, uygulamamız üzerinden de erişilebilen Gizlilik Politikamız aracılığıyla her zaman kamuya açıktır.

Ek olarak kötü niyetli kişilere karşı mücadeledeki savunmamızı sürekli iyileştiriyoruz.  Buna rağmen kullanıcılarımızı en iyi şekilde korumak ve olası suçlulara tüyo vermekten kaçınmak için kullandığımız belirli güvenlik araçlarını veya geliştirmeleri tartışmayız.

---

Ek Politikalar ve Bilgiler:

Temel hedefimiz, kullanıcı topluluğumuzu yeni insanlarla tanıştırmaktır. Bu çok eğlenceli olsa da, Tinder'ın yeni insanlarla tanışmak için en iyi uygulama olmasına yardımcı olmak amacıyla kullanıcılarımızın uyması gereken Topluluk Kuralları olduğunu unutmamak önemlidir.

Kullanıcılarımızı, platformumuzdaki açık ya da kapalı herhangi bir kötü davranış örneğini bildirmeleri için desteklemekteyiz. Bir kullanıcıyı uygunsuz davranışı için rapor etmek basittir ve gerçekleştirmesi kolaydır. Verilen herhangi bir profilde kullanıcılar, '3 nokta' simgesine dokunup 'Rapor et'i seçebilirler. Kullanıcılar help@gotinder.com adresine e-posta göndererek başka bir kullanıcıyı da bildirebilir.

Aşağıda Tinder'ı daha güvenli kılmak için uyguladığımız bazı politikalarımız hakkında daha fazla ayrıntı bulunmaktadır.

Dahil Etmeye Bağlılık:

Cinsiyet kimliğiniz, cinsel tercihiniz, etnik kökeniniz veya geçmişiniz ne olursa olsun Tinder size aramıza hoş geldin diyor. Tinder'ı yeni insanlarla tanışmak için en kapsayıcı platform haline getirmek amacıyla çalışıyoruz ve uygulamalarımızı sürekli olarak geliştirmek için dünyadaki kuruluşlarla yakın bir işbirliği yapıyoruz. Bugün, kullanıcılara dünyanın dört bir tarafındaki ülkede 50'den fazla cinsiyet kimliği ve 9 cinsel tercih sunmaktayız.

Rahatsızlık Verme

Platformumuzda taciz konusunda sıfır tolerans politikasına sahibiz. Tüm kullanıcıları kabul edilemez davranışları bildirmeye teşvik etmekteyiz ki topluluk ekibi araştırma yapabilsin ve uygun önlemleri alabilsin.

Reşit Olmayan Kullanım:

Tinder 18 yaş üstü kullanıcılar içindir ve sadece yetişkinler için olan bu topluluğu korumak için çok çalışıyoruz. Uygulamamızda reşit olmayanları önlemek ve kaldırmak için sektörün önde gelen otomatik ve manüel moderasyon ve inceleme araçlarını, sistemlerini ve süreçlerini kullanıyor ve önemli kaynaklara yatırım yapıyoruz.

Bu araçlar kırmızı bayraklı dil ve görüntüler için profillerin otomatik taramalarını; şüpheli profillerin, faaliyetlerin ve kullanıcı tarafından oluşturulan raporların manüel incelemelerini ayrıca bu kısıtlamaları aşmaya çalışan reşit olmayan kullanıcıların e-posta adresleri, telefon numaraları ve diğer tanımlayıcılarının bloke edilmesini kapsayabilir. Ayrıca reşit olmayan bir kişiyi gösterebilecek profilleri bize bildirmeleri hususunda da kullanıcılarımıza bağlıyız ki bu kişileri uygun biçimde araştırabilelim ve silebilelim.

Tinder'da reşit olmayanları istemiyoruz. Nokta.

Israr Etme/Fuhuş:

İster satın alma isterse satma olsun her tür ısrar Kullanım Şartlarımıza aykırıdır. Bir kullanıcı şartlarımızı ihlal eden bir profille karşılaşırsa, tüm Tinder profillerinde veya çevrimiçi olarak kullanılabilen otomatik raporlama aracıyla bize bildirimde bulunmalarını desteklemekteyiz.  Böyle bir raporun sunulması özel topluluk ekibimizin, profili silmeyi veya kullanıcıyı yasaklamayı içerebilen uygun önlemleri almasını sağlar.

Yasa Dışı Maddeler:

Yasaklı maddelerin reklamını yapan profiller (veya Tinder kullanıcıları) Kullanım Şartlarımızı ihlal ederler. Bu profilleri uygulamadan kaldırmak için bir sisteme sahibiz. Bir kullanıcı şartlarımızı ihlal eden bir profille karşılaşırsa, uygulama içinden bize bildirmelerini tavsiye ederiz.

Destek, Tavsiye veya Yardım Kaynakları:

Acil durumlarda 911'i (ABD veya Kanada) veya yerel emniyet makamını arayın.

Tecavüz, Taciz ve Ensest Ulusal Ağı (RAINN) Yardım Hattı

1-800-656-HOPE (4673) I www.rainn.org  

Planned Parenthood

1-800-230-7526 I www.plannedparenthood.org

National Domestic Violence Hotline

1-800-799-SAFE (7233) veya 1-800-787-3224 I www.thehotline.org

Ulusal İnsan Ticareti Yardım Hattı

1-888-272-7888 veya 233733'e mesaj I www.humantraffickinghotline.org

Ulusal Cinsel Şiddet Kaynak Merkezi

1-877-739-3895 I www.nsvrc.org

Kayıp ve Sömürülen Çocuklar Ulusal Merkezi

1-800-THE-LOST (843-5678) I www.cybertipline.com

Siber Sivil Haklar Girişimi

1-844-878-2274 I www.cybercivilrights.org

FBI İnternet Suçları Şikayet Merkezi

www.ic3.gov

ABD dışındaysanız, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerin çoğundaki kaynakların bir listesi için buraya tıklayın.