Sprievodca

Tvoj sprievodca osobnými stretnutiami

Tipy, vďaka ktorým sa budeš pri osobných stretnutiach cítiť bezpečnejšie (hoci by sme si priali, aby to nebolo nutné).

Žijeme vo svete, v ktorom nie všetci ľudia majú dobré úmysly. Chceme, aby si urobil/a všetko pre svoje bezpečie počas osobných stretnutí, pripúšťame však, že by to tak nemalo byť: cítiť sa bezpečne by malo byť samozrejmosťou a už vôbec nie je fér, že niektorí ľudia musia byť ostražitejší než ostatní len kvôli svojmu pohlaviu, rodovej identite, rase, náboženstvu či sexuálnej orientácii.

Ak sa niečo prihodí mimo aplikácie, je treba mať na pamäti pár vecí — profily môžeš zablokovať a znemožniť im, aby ťa kontaktovali cez aplikáciu pre zasielanie správ, ktorú používaš, a stále nám ich nahlásiť. Môžeš ich nahlásiť tu aj v prípade, ak s tebou zrušia zhodu. Profily následne preveríme a rozhodneme sa, aké kroky podnikneme.

Povedzme si to na rovinu: Nikto si nezaslúži, aby sa ocitol v nebezpečnej situácii bez ohľadu na to, koľko toho vypil alebo koho požiadal o odvoz domov. Je absolútne neprijateľné, ak voči tebe niekto spácha násilný trestný čin.

Prejdime priamo k veci - pozri si pár tipov, vďaka ktorým sa budeš pri osobných stretnutiach cítiť bezpečnejšie, hoci by sme si priali, aby to nebolo nutné:

Pred stretnutím

  • Neopusti predčasne aplikáciu a nezdieľaj svoje osobné údaje: Svoje číslo poskytni iba vtedy, keď budeš mať istotu. Keď spoznáš niekoho nového, adresu či informácie o svojej dennej rutine si nechaj pre seba.
  • Informuj najbližších: Daj svojim priateľom a rodine vedieť o svojich plánoch. Je dobré mať po ruke spoľahlivého človeka, ktorý bude mať informácie o tom, kde sa pohybuješ.
  • Maj veci pod kontrolou: Vybav si vlastný odvoz na stretnutie, aj keby ti niekto ponúkol, že ťa vyzdvihne.
  • S ľuďmi, ktorých nepoznáš, sa vždy stretávaj (a zdržiavaj) na verejných miestach.

Počas stretnutia

  • Ak užívaš drogy alebo alkohol, maj na pamäti, ako na teba pôsobia. Sú totiž ľudia, ktorí sa to, žiaľ, môžu pokúsiť využiť.
  • Chráň si svoje cennosti: tašku, telefón, kľúče, peňaženku a tiež nápoj. Maj vždy všetko pri sebe.

Po stretnutí

  • Maj to pod kontrolou: na cestu domov si zabezpeč vlastnú dopravu.
  • Nemáš dobrú skúsenosť? Zruš zhodu a ak si myslíš, že je to potrebné, daný profil nahlás. Žiadny strach.

Rande v časoch pandémie koronavírusu:

Všetci sa už nevieme dočkať, kedy sa opäť začneme stretávať osobne, no bezpečnosť našich komunít záleží od nás všetkých. Keď regionálny úrad verejného zdravotníctva povolí malé spoločenské stretnutia a zatúžiš rozšíriť skupinu, s ktorou sa stretávaš, o nových členov, riaď sa pokynmi tohto úradu alebo si prečítaj pokyny Svetovej zdravotníckej organizácie. Keď príde na stretnutie, hovor otvorene o tom, čo ti je – a čo naopak nie je – príjemné. Je dôležité stanoviť si hranice a naznačiť úprimne svojej zhode, čo ti je príjemné a čo nie. Nezabúdaj: tvoja bezpečnosť a pokoj v duši by mali byť vždy na prvom mieste. Pri zostavovaní tipov, ako sa opäť vrátiť k osobným stretnutiam, sme sa radili aj s Petrom Pittsom, prezidentom spoločnosti Center for Medicine in the Public Interest:

  1. Buď hrdinom, nos rúško: Vždy, keď sa stretneš s niekým novým, nezabudni si prekryť nos a ústa. Týmto spôsobom pomôžeš udržať seba i svoju komunitu v zdraví a väčšom bezpečí. Pamätaj: vírus sa môže preniesť aj vtedy, ak nemáš žiadne príznaky.
  2. Neponáhľaj sa s dotykmi: Nepodávaj druhým ruku, neobjímaj a nebozkávaj ich, kým nepoznáš ich zdravotný stav -- a rovnako opatrne postupuj aj vtedy, keď nadíde čas stretnúť sa s ich priateľmi. Ak sa necítiš dobre, spojte sa online: tento vírus pôsobí na ľudí rôzne. Ak sa teda necítiš na 100 % dobre, dajte si rande cez FaceTime, Zoom alebo váš obľúbený video messenger. Nepodstupuj zbytočne riziko, že ochorieš ty alebo niekto iný. Stále môžeš predsa zapáliť sviečky alebo si nechať doručiť večeru.
  3. Pri výbere miesta rande uvažuj rozumne: Ak nemáš problém s osobným stretnutím, vyber si miesto, kde sa dodržiava hygiena a bezpečný odstup. Prines si utierky a dezinfekčný prostriedok na ruky a utri všetko, čo môžeš teoreticky chytiť alebo na čo si môžeš sadnúť. A nezabudni si pravidelne umývať ruky!

Ak sa začneš cítiť zle, riaď sa pokynmi regionálneho úradu verejného zdravotníctva a oznám to čo najskôr všetkým ľuďom, s ktorými si sa stretol/stretla.

Viac tipov nájdeš aj na našej webovej stránke tu.