7 situacija u kojima je sasvim prihvatljivo ghostati nekoga
Postoje neželjeni načini ponašanja koje treba zaustaviti u startu.
Grozno je ghostati nekoga… Pogotovo ako to ne zaslužuje. No, oni koji to zaslužuju su druga priča. Naravno da postoje neželjeni načini ponašanja koje treba zaustaviti u startu, a prema mišljenju stručnjaka, takvih je slučajeva mnogo. Sljedeći put kad primijetiš neku od sljedećih crvenih zastavica, slobodno nestani u oblaku dima, i baci seen toj potencijalno problematičnoj osobi. Slijedi naš vodič kroz scenarije u kojima je u redu ghostati nekoga, koji smo sastavili uz pomoć stručnjaka za veze.
Nedosljedna ili nepouzdana komunikacija
Prema mišljenju certificirane životne trenerice Tori Autumn, "u svijetu dejtanja prihvatljivo je ghostati nekoga tko pokazuje nedosljednost u komunikaciji i interesu za druženje". Vrlo se često događa da osobe ne pokazuju inicijativu za započinjanje ili aktivno nastavljanje razgovora u digitalnom okruženju, što se može protumačiti kao njezina spremnost ili nedostatak spremnosti na sastajanje u stvarnom svijetu. Autumn preporučuje da u takvoj situaciji tu osobu ghostamo što prije kako bismo sačuvali svoje vrijeme i energiju: "Važno je oduprijeti se porivu da nastavljamo besmislen razgovor."
Ignoriranje pristanka i/ili osobne sigurnosti
Pristanak je ključan u svim romantičnim situacijama, bez obzira na scenarij ili okolnosti. Baš kao i osobna sigurnost — zbog osobe s kojom smo na spoju ili potencijalnog partnera nikada se ne bismo smjeli osjećati nesigurnima na bilo koji način. Ako osoba pokazuje čak i najmanje znakove ugrožavanja sigurnosti, takav odnos treba smjesta prekinuti bez objašnjenja. “Ako se netko doima agresivno na bilo koji način, bilo da vrši pritisak, ima svađalački temperament ili se lako uzruja, od takve se osobe treba maknuti i prekinuti odnos”, smatra osobna trenerica i stručnjakinja za spojeve Michelle Baxo. “Smatrajte to znakom ljubavi prema sebi i očuvanjem zdravih granica.”
Odabir metode ghostanja umjesto objašnjavanja ili sukoba u takvom je slučaju mudriji potez u pogledu sigurnosti. Pojašnjenje toga donosi klinička psihologinja Carla Marie Manly, specijalizirana za područje sigurnosti u vezama. “Suočavanje s ljutom ili nasilnom osobom može donijeti mnogo više štete nego koristi. Ako ghostamo nasilnu ili kronično ljutu osobu, to ne znači da smo slabi; to znači da smo pametni i snažni.”
Kad netko odbija prihvatiti činjenice
"Koliko god puta pokušavali objasniti, u redu je ghostati osobu koja jednostavno ne prihvaća da niste zainteresirani za nju", smatra Autumn. S tim se stajalištem slaže i Manly. “Ako partner odbija prihvatiti činjenicu da je veza gotova, čak i nakon više uzastopnih pokušaja razjašnjavanja da je veza gotova, ghostanje je ponekad jedina logična opcija.”
Lažno predstavljanje (eng. catfishing)
Ovo je iznimno važno. Catfishing — lažno predstavljanje u online svijetu — predstavlja ozbiljan problem. "Ako osoba s kojom se dopisujete online uporno odbija videopozive, počne tražiti novac iz čudnih razloga ili smišlja izgovore zašto se ne možete sresti u stvarnom životu, nastavite dalje i ghostajte je", preporučuje Johnny Santiago iz platforme za provjeru identiteta Social Catfish. Postoje li suptilniji znakovi na koje treba obratiti pažnju? "Osobe koje se lažno predstavljaju na svom profilu često imaju mnogo različitih fotografija kako bi se doimale uvjerljivijima, ali sve ih učitaju istovremeno". “Još jedan znak koji možda nećete uočiti je da imaju mnogo interesa ili hobija. Prosječna osoba uglavnom navede jedan ili dva hobija, ali osobe koje se lažno predstavljaju mogu imati neobično mnogo iskustava ili hobija, a njihovi su interesi široki kako bi privukli što više ljudi.”
Prema Santiagovu mišljenju, ghostanje je u takvim situacijama najbolja opcija. "Što žrtva više razgovara s takvom osobom, ta osoba ima veću kontrolu". “Najučinkovitiji način da se maknete iz takve situacije jest da prekinete svaku komunikaciju s tom osobom; ne ostavljajte joj nijedan način da vam našteti.”
Znakovi laganja, varanja ili neiskrenosti
"Ako imate osjećaj da vam netko laže — i prepoznali ste obrazac neiskrenosti — ghostanje je za vas možda najbolje rješenje", smatra Manly. “Ako pokušate voditi otvoren i iskren razgovor s osobom koja laže, njezine strategije mogu vas uvjeriti u to da je u vama problem. Ghostanje je, stoga, najsigurnija taktika." To je tipični primjer izluđivanja (eng. gaslighting), a to je oblik psihičkog zlostavljanja koji se nikada ne smije ignorirati ili zanemariti.
“Ako netko rabi manipulaciju da vas navede da radite stvari koje vam nisu ugodne, ghostanjem biste mogli zaštititi svoju sigurnost,” nastavlja Manly. “Manipulativna osoba uglavnom neće dobro reagirati na iskreni razgovor o tome što doživljavate; razgovor s manipulatorom često rezultira time da ste još zbunjeniji i preispitujete sami sebe. S tim na umu, ghostanje manipulativne osobe može biti vrlo pametna taktika."
Osjećaj da nešto nije u redu
Ponekad je teško odrediti zašto nam nečije ponašanje stvara nelagodu, i to je u redu. Vjeruj svojim instinktima — kad se zbog nekoga osjećaš nelagodno, odmakni se od te situacije, nikome ne duguješ objašnjenje o tome zašto želiš prekinuti odnos. Ako nečije cjelokupno ponašanje u tebi izaziva nelagodu, bolje je prekinuti taj odnos nego objašnjavati i reći stvari poput "baš si užasna osoba".
Osjećaj da te netko iskorištava
“Ako vam se netko javlja samo kada nešto treba, to je sasvim dovoljan razlog da ga ghostate”, smatra Justin Lavelle, Glavni službenik za komunikacije tvrtke PeopleLooker, američke baze podataka za provjeru podataka iz prošlosti. “Ako ste nekoga zamolili da vam se prestane javljati, a on to ignorira, ghostajte ga.” Nema smisla gubiti energiju na ignoriranje činjenice da se osjećate kao da vas ta osoba iskorištava — bez obzira na to radi li ona to svjesno ili ne, ništa ne može promijeniti vašu intuiciju. Lavelle preporučuje da pripremite dokaze o spornim razgovorima kao mjeru prevencije: "Pametno je spremiti snimke zaslona prije nego što takvu osobu ghostate kako biste imali dokaz o uznemiravanju u slučaju da se situacija zakomplicira."