7 situācijas, kurās ir pilnīgi pieņemami kādu ignorēt
Noteikta rīcība ir pelnījusi strauju novēršanos.
Kad tevi ignorē — tas ir ļoti nepatīkami... ja vien tas nav pelnīti. Ja tas ir pelnīti — tas jau ir pavisam cits stāsts. Pilnīgi droši var teikt, ka noteikta uzvedība ir pelnījusi strauju novēršanos. Kā stāsta mūsu aptaujātie eksperti, šādu darbību ir daudz. Tāpēc nākamreiz, kad pamanīsi kādu no šīm brīdinošajām pazīmēm, droši sāc gatavoties pazust, ignorējot potenciālo problemātisko sarunbiedru uz visiem laikiem. Kopā ar attiecību ekspertu grupu esam sagatavojuši ceļvedi par to, kā rīkoties dažādos ignorēšanas cienīgos scenārijos.
Nekosekventa vai neuzticama saziņa
“Iepazīšanās pasaulē ir pilnīgi pieņemami ignorēt cilvēku, kas atkārtoti bijis nekonsekvents čatojot vai neizrāda interesi satikties,” stāsta sertificēts dzīves koučs Torija Otuma (Tori Autumn). Pārāk bieži cilvēkiem trūkst iniciatīvas uzsākt vai aktīvi turpināt sarunu digitāli. Tas arī parasti liecina par to, vai viņi aktīvi plāno satikties. Šādā gadījumā Otuma iesaka jau savlaicīgi ignorēt sarunu biedru, lai ietaupītu savu laiku un enerģiju: “Pretojies vēlmei turpināt bezjēdzīgu sarunu”.
Piekrišanas un/vai personīgās drošības neievērošana
Piekrišana ir svarīga visās iepazīšanās situācijās neatkarīgi no scenārija vai apstākļiem. Tāpat kā personīgā drošība — randiņa partneris vai potenciālais sirdsāķītis nekādā veidā nedrīkst likt tev justies nedroši. Ja persona jebkādā veidā sāk kļūt draudīga, pārtrauc saziņu bez turpmākiem paskaidrojumiem. “Ja cilvēks jebkādā veidā šķiet agresīvs, piemēram, izdarot spiedienu uz tevi, ir neadekvāti strīdīgs vai karstgalvīgs un viegli aizkaitināms, atkāpies un izdzēs saderību,” saka personīgais koučs un iepazīšanās eksperte Mišela Bakso (Michelle Baxo). “Šādi rīkojoties, tu parūpējies par sevi un nospraud veselīgas robežas.”
Šajā gadījumā izvēlēties pazust tā vietā, lai skaidrotos vai izietu uz konfrontāciju, ir gudrs solis tavai drošībai. Skaidro Karla Marija Menlija (Carla Marie Manly), zinātņu doktore, klīniskā psiholoģe, kas specializējas attiecību drošībā: “Konfrontācija ar dusmīgu vai vardarbīgu personu var nodarīt daudz vairāk ļauna nekā laba. Vardarbīga vai hroniski dusmīga cilvēka ignorēšana nav vājuma izpausme. Gluži otrādi – tas nozīmē, ka esi gudrs un spēcīgs cilvēks.”
Kad cilvēks atsakās saprast mājienus
“Ir pilnīgi pieņemami ignorēt cilvēku, kas par spīti atkārtotiem skaidrojumiem atsakās saprast, ka tev par viņu nav intereses,” stāsta Otuma. Menlija piekrīt: “Ja partneris atsakās saprast, ka attiecības ir beigušās, pat pēc vairākiem mēģinājumiem to paskaidrot, dažreiz vienīgā loģiskā iespēja ir pazust no šī cilvēka dzīves.”
Iespējama krāpšana ar viltus profila palīdzību
Tas ir nopietni. Šāda veida krāpšana — kad persona internetā izliekas par kādu citu (angliski: catfishing) — ir reāla problēma. “Ja persona, ar kuru sazinies internetā, nekad nevēlas runāt videočatā, sāk prasīt naudu dīvainu iemeslu dēļ vai izdomā attaisnojumus, kāpēc nevar satikties reālajā dzīvē, ir pienācis laiks pārtraukt komunikāciju ar šo cilvēku,” iesaka Džonijs Santjago (Johnny Santiago), identitātes verifikācijas platformas Social Catfish pārstāvis. Kādas ir mazāk uzkrītošas pazīmes, kurām būtu jāpievērš uzmanība? “Šādi krāpnieki parasti profilā publicē dažādus attēlus, lai tas izskatītos ticamāks, bet visi šie attēli tiek publicēti vienlaicīgi,” viņš stāsta. “Vēl viena pazīme, ko varētu nepamanīt — liels interešu vai hobiju skaits. Parasti cilvēki norāda vienu vai divus hobijus, bet krāpnieku viltus profilos var būt uzskaitīts neparasts daudzums vaļasprieku vai hobiju, turklāt norādītās intereses ir ļoti vispārīgas, lai piesaistītu pēc iespējas vairāk cilvēku uzmanību.”
Saskaņā ar Santjago teikto, šādā situācijā labākā izvēle būs pazust. “Jo vairāk upuris komunicē ar krāpnieku, jo vairāk kontroles šis krāpnieks iegūst,” viņš stāsta. “Efektīvākais veids, kā izkļūt no situācijas, ir pārtraukt jebkādu saziņu ar šo personu, nedodot krāpniekam iespēju tev kaitēt.”
Melošanas, krāpšanās vai negodīguma pazīmes
“Ja tev šķiet, ka cilvēks tev melo — un tu redzi negodīgas uzvedības tendences — ignorēšana var būt ļoti prātīgs veids, kā izkļūt no situācijas,” stāsta Menlija. “Ja mēģināsi ar melīgu cilvēku runāt atklāti un godīgi, šī persona var tevi pārliecināt, ka problēma ir tevī. Tādēļ pazušana no šī cilvēka dzīves var būt vienīgā drošā taktika.” Šis ir klasisks prāta apmiglošanas (angliski: gaslighting) piemērs. Tas ir psiholoģiskās vardarbības veids, ko nekādā gadījumā nedrīkst ignorēt.
“Ja ar tevi manipulē, lai piespiestu darīt kaut ko, kas tev nešķiet pareizi, šīs personas izslēgšana no tavas dzīves var būt labākais veids, kā sevi pasargāt,” turpina Menlija. “Manipulatīva persona parasti slikti reaģēs uz atklātu sarunu par taviem pārdzīvojumiem. Pēc sarunas ar manipulatoru tu vari izjust vēl lielāku apjukumu un šaubas par sevi. Tādēļ visgudrākā rīcība būs šādu personu pilnīgā izslēgt no savas dzīves.”
Vispārējs nemiers
Dažreiz ir grūti saprast, tieši kāpēc kāda cilvēka uzvedība tevi satrauc, un tas ir normāli. Tev nav jāattaisnojas par savu intuīciju, ja randiņa partneris liek justies nepatīkami. Ja tas noticis, tev nav jāskaidro, kāpēc vēlies pārtraukt saziņu. Ja kāda cilvēka būtība tev uzdzen zosādu, pazust no šī cilvēka būs labāk nekā pateikt: “Tu esi nekam nederīgs cilvēks”.
Ja tev šķiet, ka tevi izmanto
“Ja kāds ar tevi sazinās tikai tādēļ, lai kaut ko iegūtu, tev ir visas tiesības šo personu izsvītrot no savas dzīves,” stāsta Džastins Lavells (Justin Lavelle) komunikācijas departamenta vadītājs ASV uzņēmumā PeopleLooker, kas nodrošina iepriekšējās darbības pārbaudes datu bāzes pakalpojumus. “Ja esi lūdzis kādam pārtraukt ar tevi sazināties un šī persona atsakās šo lūgumu ievērot, vienkārši ignorē viņu.” Netērē savu enerģiju un uzticies intuīcijai, ja tev šķiet, ka tevi izmanto — nav svarīgi, vai tas notiek apzināti vai nē. Papildu drošībai Lavells iesaka dokumentēt saziņu: “Pirms sakaru pārtraukšanas ir prātīgi saglabāt ekrānuzņēmumus, lai tev būtu pierādījumi par uzmākšanos, ja situācija saasināsies.”