Vodnik

7 primerov, ko je povsem sprejemljivo, da se nekomu ne odzoveš

Nekateri prekrški si zaslužijo takojšen hladen odziv.


Biti ignoriran je precej grozno ... še posebno za tiste, ki si tega niso zaslužili. Tisti, ki so si , pa so druga zgodba. Z gotovostjo lahko trdimo, da si nekateri prekrški res zaslužijo takojšen hladen odziv, in po mnenju strokovnjakov, s katerimi smo se pogovarjali, jih je veliko. Ko boš naslednjič opazil/-a katerega od teh opozorilnih znakov, se začni pripravljati na to, da izgineš v oblaku dima in za vse večne čase pustiš svojega potencialno problematičnega sogovornika/-co na "videno". Pred tabo je vodnik po scenarijih, ki so vredni ignoriranja, ki ga je spisala naša skupina strokovnjakov za razmerja.

Nedosledna ali nezanesljiva komunikacija

"Pri zmenkarijah je v redu, da se znebiš nekoga, ki je večkrat pokazal nedoslednost pri komunikaciji ali zanimanju za druženje," pravi Tori Autumn, certificirana life coachinja. Prepogosto se dogaja, da ljudje niso dovolj iniciativni pri vzpostavljanju ali aktivnem nadaljevanju digitalnega pogovora, kar se običajno odraža tudi v tem, ali so proaktivni pri načrtovanju dejanskega srečanja ali ne. Autumnova priporoča, da izgineš že na začetku tega scenarija, da si prihraniš svoj čas in energijo: "Upri se želji po nadaljevanju nesmiselnega pogovora."

Neupoštevanje soglasja in/ali osebne varnosti

Soglasje je ključnega pomena v vseh primerih zmenkov, ne glede na scenarij ali okoliščine. Isto velja za osebno varnost — potencialni/-a partner/-ka ti ne sme vzbuditi občutka nevarnosti v kakršnikoli obliki. Če začutiš še tako majhno sled nevarnosti, takoj prekini kontakt s to osebo. "Če je nekdo na kakršenkoli način agresiven, bodisi da pritiska nate, je neprimerno prepirljiv ali vročekrven in zlahka izgubi nadzor nad seboj, izbriši to ujemanje," pravi Michelle Baxo, life coachinja in strokovnjakinja za zmenke. "To je dejanje ljubezni do same/-ga sebe in zdravih meja."

Ignoriranje je v takem primeru zaradi tvoje lastne varnosti boljša izbira kot transparentnost. Dr. Carla Marie Manly, klinična psihologinja, specializirana za varnost v odnosih, nam pojasni: "Zoperstavljanje jezni ali žaljivi osebi lahko povzroči veliko več škode kot koristi. Ignoriranje žaljive ali kronično jezne osebe ne pomeni, da si šibek/-ka, ampak da si bister/-ra in močan/-na."

Ko sploh ne dojame namiga.

"Popolnoma v redu je ignorirati nekoga, ki preprosto ne dojame, da zanj/-o nimaš interesa," pravi Autumnova. Manlyjeva se strinja. "Kadar tudi po večkratnih poskusih pojasnitve sogovornik/-ca noče doumeti, da je razmerja konec, je včasih edina smiselna rešitev ignoriranje."

Finančno okoriščanje z lažnim profilom oz. "catfishing"

To je nevarno. Catfishing — ko se na spletu nekdo predstavlja kot druga oseba — je velik problem. "Če oseba, s katero se pogovarjaš prek spleta, nikoli ne želi klepetati prek videa, začne zahtevati denar iz čudnih razlogov ali išče izgovore za srečanje v resničnem življenju, se znebi take osebe," svetuje Johnny Santiago s platforme za preverjanje identitete Social Catfish. Na katere druge, manj očitne znake je treba biti pozoren? "Lažna oseba običajno na svoj profil naloži več različnih slik zaradi vtisa verodostojnosti, vendar vse to stori naenkrat," pravi Santiago. "Drug, manj očiten znak je, da imajo veliko interesov in hobijev. Povprečen človek običajno našteje enega ali dva hobija, lažne osebe pa imajo lahko nenavadno veliko hobijev, njihovi interesi pa so obširni, da bi pritegnili čim več ljudi."

Santiago meni, da je ignoriranje najboljša možnost v tem primeru. Doda še: "Dlje, ko se žrtev pogovarja z lažno osebo, več nadzora dobi ta oseba." "Najučinkovitejši način, da se znebiš te situacije, je, da prekineš vse stike z lažno osebo; ne dajaj mu/ji priložnost, da bi ti lahko škodoval/-a."

Znaki laganja, varanja in neiskrenosti

"Če dobiš občutek, da ti nekdo laže — in zaznaš vzorec neiskrenosti — je ignoriranje lahko dober način za končanje pogovora," pove Manlyjeva. "Če se poskusiš odprto in iskreno pogovarjati s prevaranti, se lahko zaradi njihovih strategij počutiš, kot da si problem ti. Zato je ignoriranje najbrž edina varnostna taktika." To je šolski primer zastraševanja, ki je oblika psihološke zlorabe, ki je nikoli ne smeš odmisliti ali prezreti.

"Če s tabo nekdo manipulira in te sili početi stvari, ki se ti ne zdijo ok, te lahko ignoriranje te osebe zavaruje," nadaljuje Manlyeva. "Manipulativna oseba se na splošno ne bo dobro odzvala na odkrit pogovor o tem, kaj doživljaš; pogovor z manipulatorjem te bo pogosto še bolj zmedel in pustil v dvomih. Zato je lahko ignoriranje manipulatorja pametna poteza."

Splošen občutek nelagodja

Včasih ne moreš natančno ugotoviti, kaj te na neki osebi moti. S tem ni nič narobe. Ni ti treba upravičiti slabega občutka — če se zaradi zmenka počutiš neprijetno, je ključno zaupati svojemu instinktu. Če je res zmenek razlog za nelagodje, mu/ji nisi dolžan/-na razlagati, zakaj bi rad/-a končal/-a zmenek. Če te celotna osebnost nekoga vznemirja, je morda bolj smiselno, da zaradi lastnega dobrega stvari prekineš, kot pa da rečeš: "Si pač slab človek."

Če se počutiš izkoriščenega/-eno

"Če ti nekdo pošilja sporočila le, ko nekaj potrebuje, je to dober razlog, da se ga/je znebiš," pravi Justin Lavelle, vodja komunikacij pri PeopleLookerju, ameriški podatkovni zbirki za preverjanje preteklosti. "Če si ga/jo prosil/-a, naj ti ne piše več, in te prošnje ne upošteva, je ignoriranje logičen korak." Ne splača se ti razbijati glave glede tega, da ti ta oseba daje občutek izkoriščanja — ne glede na to, ali to počne zavestno ali ne, nič ne spremeni tega, kar sam/-a čutiš. Kot preventivni ukrep Lavelle priporoča dokumentiranje komunikacije: "Pametno je shraniti posnetke zaslona, da boš imel/-a dokaz o nadlegovanju, če se bo še naprej stopnjevalo."