Juhend

Nõusoleku ABC

See on oluline osa mis tahes tutvusest ja meil on sulle selleks lihtsad juhtnöörid.


Seksuaalne rünnak

Kohtingute ja seksi maailmas navigeerimine võib olla keeruline. Igaühel, kellega sa kohtud, on omad piirid ja ootused – võtmeks on suhtlus. Sellepärast peame rääkima ka nõusolekust. See on oluline osa mis tahes tutvusest ja meil on sulle mõned lihtsad juhtnöörid.

Tegelikult pole nõusolekus midagi keerulist. See tähendab lihtsalt mis tahes intiimse tegevuse jaoks loa saamist. Mõnikord väljendub nõusolek sõnades, mõnikord tegudes. Mõte on lihtsalt selles, et kui kellegagi silmast silma kohtud, pead sina austama tema piire ja tema sinu omi. Kui sa ei ole täiesti veendunud, mis teisele sobib, siis lihtsalt küsi.

Kui sa kellegagi kohtud, siis pea meeles: mis tahes seksuaalne tegevus eeldab seda, et sa tunned end mugavalt ja väljendad aktiivselt oma nõusolekut. Kui oled valmis seda sammu astuma, pead veenduma, et ka teine igal sammul oma nõusolekut väljendab.

Meelespea

  • Juriidilised määratlused võivad erineda, aga üldiselt tähendab seksuaalne rünnak mis tahes seksuaalset kontakti või tegevust, mis toimub ilma ohvri nõusolekuta. Seksuaalne rünnak hõlmab vägistamist, nõusolekuta seksuaalset puudutamist, või sunnitud tegevust nagu oraalseksi sooritamine või saamine.
  • Nõusolek puudub, kui isik on vaimselt või füüsiliselt teovõimetu või uimastite või alkoholi mõju all, sest selline inimene ei saa aru olukorra toimumisest, olemusest ega ulatusest.
  • Nõusolek antakse vabal tahtel, mitte hirmu, survestamise või ähvarduste tulemusel. Kurjategijad kasutavad füüsilise jõu asemel vahel ka ähvardusi, manipuleerimist või sundi.
  • Sul on alati õigus öelda „ei“. „Ei“ mitteütlemine ei tähenda nõusolekut. Kui tundub, et teisel on ebamugav või ta kõhkleb, küsi, kas kõik on korras, ning anna talle ruumi. „Võib-olla“ tähendab alati „ei“.
  • Nõusolek ühe seksuaalse tegevusega ei tähenda tingimata nõusolekut mõne teisega. Nõusolek on ühekordne – seda tuleb koos veedetud aja jooksul korduvalt üle kontrollida. Isegi pärast esmast nõusolekut on teisel alati õigus meelt muuta ja keelduda, samuti nagu sinul.

Nõusoleku küsimine

Nõusolekut ei pea alati väljendama sõnades, kuid erinevate seksuaalsete tegevustega verbaalselt nõustumine aitab nii sul kui su partneril teineteise piire austada. Sõnaliselt saab nõusolekut väljendada, öeldes „jah“, „ära peatu“, või kirjeldades partnerile, mida sa tahad. Mittesõnaliselt võib nõusolekut väljendada näiteks noogutamine, teise lähemale tõmbamine või seksuaalses tegevuses aktiivselt osalemine, nt vastastikune puudutamine.

Pea meeles, et uue partneriga koos olles ei pruugi mittesõnalised vihjed üheselt mõistetavad olla, niisiis on alati parem kasutada sõnalist nõusolekut, kuni teineteist paremini tundma õpite. Pealegi võib nõusoleku küsimine ise seksikas olla. Nõusolek peaks alati olema selge ja entusiastlik, ning see peaks väljenduma kogu seksuaalse tegevuse vältel. On väga tähtis, et toimuv oleks mõlema jaoks meelepärane ja et seda väljendataks igal sammul.

Pea meeles, et nõusolek ei piirdu seksuaalse tegevusega. Püüdke füüsilise puudutuse kaudu ühiselt teineteise mugavustaset tundma õppida ja veenduge, et seate omale kindlad piirid. Ära unusta, et uimastite või alkoholi tõttu teovõimetu inimene ei saa nõusolekut anda.

Nõusoleku andmine

Kui sa tunned, et ei soovi mitte mingisuguses seksuaalses tegevuses osaleda, ei pea sa seda tegema ning mitte kellelgi ei ole õigust sind selleks sundida. Väljenda selgelt oma kavatsusi ja tea, et mitte ühelgi kohtingukaaslasel (ega kellelgi teisel) ei ole õigust survestada sind piire ületama, nagu ka sina ei tohi kedagi selleks survestada.

Kui kaalud mingis seksuaalses tegevuses osalemist, anna teisele teada, mis sinu jaoks aktsepteeritav on. Leidke viise, kuidas asjade arenedes vastastikku jooksvalt nõusolekut kontrollida. Selleks võib kasutada näiteks verbaalset suhtlust. Kui sa ei ole kindel, kas teisele konkreetne seksuaalne tegevus meeldiks, küsi. Ära unusta – „ei“ mitteütlemine ei tähenda nõusolekut.