Sprievodca

Základy súhlasu

Je nevyhnutný pre každé spojenie a my sme tu preto, aby sme ťa previedli jeho rýchlokurzom.


Sexuálne násilie

Randenie a sex môže byť komplexný terén. Každý človek, s ktorým sa stretneš, bude mať svoje hranice a očakávania — základom je preto komunikácia. Tu do hry vstupuje súhlas. Je základom každého spojenia a my sme tu preto, aby sme ťa previedli jeho rýchlokurzom.

Súhlas je naozaj veľmi jednoduchá záležitosť. V skratke to znamená dostať povolenie na akýkoľvek intímny akt. Niekedy je súhlas vyjadrený slovami, inokedy činmi. Ak sa teda s niekým stretneš osobne, musíš niesť zodpovednosť a rešpektovať jeho hranice, pričom rešpekt musí byť vzájomný. Ak s istotou nevieš, čo druhej strane vyhovuje, jednoducho sa jej na to opýtaj.

Keď sa s niekým stretneš, maj na pamäti nasledovné: musíš sa cítiť príjemne a aktívne súhlasiť s akoukoľvek sexuálnou aktivitou. A ak sa chceš posunúť o level vyššie, musíš mať istotu, že druhá strana s každým ďalším krokom súhlasí.

Nezabúdaj:

  • Právne definície sa môžu líšiť, no sexuálny útok vo všeobecnosti označuje akýkoľvek sexuálny kontakt alebo aktivitu, ku ktorej dôjde bez súhlasu obete. Pojem sexuálny útok zahŕňa znásilnenie, nepovolené sexuálne dotyky alebo vynútené akty, ako napríklad vykonávanie alebo prijímanie orálneho sexu.
  • Ak je osoba duševne alebo fyzicky nespôsobilá alebo pod vplyvom drog či alkoholu, súhlas neexistuje. Daná osoba totiž nedokáže pochopiť skutočnosť, podstatu ani rozsah situácie.
  • Súhlas sa udeľuje na základe slobodnej vôle a nie v strachu, pod nátlakom či hrozbou. Páchatelia nepoužívajú vždy len fyzickú silu; môžu sa tiež uchýliť k vyhrážkam, manipulácii alebo donucovaniu.
  • Vždy máš právo povedať „nie“. Ak nepovieš „nie“, neznamená to, že automaticky súhlasíš. Ak sa ti zdá, že druhá strana nie je vo svojej koži alebo váha, opýtaj sa, ako sa cíti a poskytni jej viac priestoru. „Možno“ vždy znamená „nie“.
  • „Áno“ pri jednej sexuálnej aktivite neznamená „áno“ aj pri ďalšej. Súhlas nie je niečo, čo poskytneš iba raz — dávaš ho priebežne počas trvania vášho vzťahu. Hoci druhá osoba spočiatku súhlasí, vždy má právo zmeniť názor a povedať nie - a to isté platí aj pre teba.

Žiadosť o súhlas

Súhlas nemusí byť vždy verbálny. Verbálny súhlas s rôznymi sexuálnymi aktivitami však môže pomôcť tebe aj tvojej partnerke/tvojmu partnerovi rešpektovať hranice toho druhého. Verbálny súhlas môže mať podobu slova „áno“ či „pokračuj“ alebo priameho nabádania partnerky/partnera na to, čo chceš. Príkladom neverbálneho súhlasu je prikývnutie, pritiahnutie si toho druhého bližšie alebo aktívne zapojenie sa, ako napríklad vzájomné dotyky.

Pamätaj si, že nový partner nemusí tvoje neverbálne prejavy ovládať, preto je predtým, než dotyčnú osobu bližšie spoznáš, vždy lepšie poskytnúť verbálny súhlas. Požiadanie o súhlas môže navyše vyznieť sexi. Súhlas by mal byť vždy jasný, zreteľný a platiť počas celej sexuálnej aktivity. Je naozaj dôležité, aby obom stranám priebeh vyhovoval a dávali to jeden druhému postupne najavo.

Nezabúdaj, že súhlas sa neobmedzuje iba na sexuálnu aktivitu — usiluj sa tiež o to, aby ste obaja prejavili záujem o fyzické dotyky. Budeš si tak istý/á každým ďalším krokom a stanovíš si jasné hranice. Pamätaj, že ľudia, ktorí nie sú spôsobilí vinou drog či alkoholu, ti súhlas poskytnúť nemôžu.

Poskytnutie súhlasu

Ak ti je akákoľvek činnosť nepríjemná, nemusíš sa do nej nútiť a nikto nemá právo na teba tlačiť. Maj jasno vo svojich zámeroch a pamätaj, že žiadne rande (ani žiadna osoba) nemôže posúvať tvoje hranice — a to isté platí aj naopak.

Ak uvažuješ o akejkoľvek sexuálnej aktivite, naznač druhej osobe, čo ti vyhovuje — nájdi spôsob, akým môžete obaja vyjadriť súhlas; druhej strany sa napríklad stále pýtaj, či jej je všetko po vôli. Ak nemáš istotu, či je druhá osoba nadšená konkrétnou sexuálnou aktivitou, opýtaj sa jej na to. Pamätaj, že ak nepovie „nie“, neznamená to automaticky „áno“.