Juhend

7 olukorda, kus on täiesti OK kedagi ignoreerida

Mõnel juhul on inimese oma elust välja lõikamine õigustatud.


On päris ebameeldiv, kui sind ignoreeritakse… juhul kui sa pole seda ära teeninud. Hoopis teine on lugu siis, kui inimene on selle ära teeninud. Teatavate rikkumiste korral on inimese oma elust välja lõikamine õigustatud, ning ekspertide väitel on selliseid rikkumisi palju. Niisiis järgmine kord kui esimesi häirekelli märkad, tõmba julgelt tutvusele joon alla ja haihtu uttu. Jäta oma potentsiaalselt probleemne kaaslane pika ninaga. Meie suhteekspertide paneel pani kokku nimekirja olukordadest, kus haihtumine on igati õigustatud.

Pisteline suhtlus või pidev ärakadumine

„Kohtingumaailmas on OK ignoreerida inimest, kes pidevalt ära kaob või kes ei näita üles huvi koos ajaveetmise vastu,“ ütleb sertifitseeritud elutreener Tori Autumn. Pahatihti ei näita inimesed üles initsiatiivi veebisuhtluse alustamise või elushoidmise vastu, ning enamasti peegeldab see seda, kas inimesel on üldse huvi päriselus kokku saada. Autumn soovitab sellist inimest ise varakult ignoreerima hakata, et oma aega ja vaeva säästa: „Saa üle kiusatusest mõttetut vestlust jätkata.“

Nõusolekust ja/või isikuturvalisusest mittehoolimine

Hoolimata olukorrast või asjaoludest on nõusolek kohtingumaailmas võtmesõna. Sama kehtib isikuturvalisuse kohta – kohtingukaaslane ei tohiks sinus mitte kunagi tekitada tunnet, et sind ähvardab mis tahes kujul või vormis oht. Kui tunned, et sind ähvardab kaaslase poolt mis tahes viisil oht, lõpeta suhtlus pikema jututa. „Kui inimene tundub mis tahes viisil agressiivne, nt survestab sind, kisub asjata tüli üles, või ärritub ja kaotab kergesti enesekontrolli, eemaldu ja lõpeta suhtlus,“ soovitab elutreener ja kohtinguekspert Michelle Baxo. „Tee endale heategu ning sea mõistlikud piirid.“

Ignoreerimine on sellises olukorras oma turvalisuse tagamiseks nutikam lahendus kui läbipaistvus ja konfrontatsioon. Suhete ohutusele keskendunud kliiniline psühholoog Dr Carla Marie Manly selgitab: “Vihasele või agressiivsele inimesele vastu astumine võib teha rohkem halba kui head. Vägivaldse või krooniliselt vihase inimese ignoreerimine ei tähenda, et sa oled nõrk, vaid on tunnistajaks sinu tarkusest ja tugevusest.

Kui ta lihtsalt ei saa vihjest aru

„Oled talle seda juba sada korda seletanud? On OK ignoreerida inimest, kes lihtsalt ei saa aru, et sa temast huvitatud ei ole,“ sõnab Autumn. Manly nõustub: „Kui kaaslane keeldub kuulda võtmast, et suhe on läbi, isegi pärast seda kui talle on üritatud seda korduvalt selgeks teha, on ignoreerimine vahel kõige loogilisem lahendus.“

Võimalik catfishing

See on tõsine asi. Catfishing ehk veebis kellegi teisena esinemine on tõsine probleem. „Kui isik, kellega sõnumeid vahetad, ei taha mitte kunagi videokõnet teha, hakkab kummalistel põhjustel raha küsima või esitab veidraid ettekäändeid, miks ta ei saa päriselus kohtuda, liigu edasi ja ignoreeri teda,“ soovitab Johnny Santiago isikutuvastusplatvormist Social Catfish. Milliseid vähemilmseid märke siis otsida? „Petised lisavad profiilile enamasti palju erinevaid pilte, et usutavamana tunduda, kuid kõik pildid on üles laetud samal ajal,“ ütleb ta. „Teine märk, mis ei pruugi kohe silma hakata, on see, et neil on palju huvisid või hobisid. Keskmine kasutaja paneb enamasti kirja paar hobi, kuid petistel võib olla ebatavaliselt palju hobisid või huvisid eri valdkondadest, et võimalikult palju inimesi ligi tõmmata.“

Siin on ignoreerimine Santiago sõnul parim valik. „Mida rohkem ohver petisega räägib, seda rohkem kontrolli too tema üle saab,“ selgitab ta. „Kõige tõhusam viis olukorrast pääsemiseks on lõpetada igasugune suhtlus ning lõigata läbi kõik kanalid, mille kaudu ta võiks sulle kahju teha.“

Valetamise, petmise või aususetuse märgid

„Kui tunned, et sulle valetatakse ning näed aususetusele viitavat mustrit, võib ignoreerimine olla tark pääsetee,“ lausub Manly. „Kui proovid valeliku inimesega avatult ja ausalt rääkida, võib ta oma strateegiatega jätta sulle mulje, et probleem on sinus. Sellisel juhul võib ignoreerimine olla ainus turvaline taktika.“ See on selge näide manipuleerimisest ehk psühholoogilise kuritarvitamise vormist, mida tuleb alati tõsiselt võtta.

„Kui sind manipuleeritakse tegema midagi, mis ei tundu sulle õige, võib ignoreerimine olla ainus viis turvalisuse tagamiseks,“ jätkab Manly. „Manipuleeriv inimene ei reageeri üldiselt hästi, kui avad end ja räägid, mida tunned. Pärast manipulaatoriga vestlemist võid tunda veelgi suuremat segadust ja endas kahtlema hakata. Seepärast võib olla kõige targem tegu manipulaatorit üldse ignoreerida.“

Üldine ebamugavustunne

Mõnikord on väga raske aru saada, mis täpselt sind inimese käitumise juures häirib, ja ka see on OK. Sa ei pea kõhutunnet õigustama – kui kohtingukaaslane tekitab sinus ebamugavust, ei pea sa talle seletama, miks tahad suhtlemist lõpetada. Usalda oma instinkti. Kui kellegi kogu olemus tekitab sinus ebamugavust, võib olla targem tegu enda heaolu silmas pidades suhtlus lõpetada kui öelda: „Sa oled lihtsalt ebameeldiv inimene.“

Kui tunned end ärakasutatuna

„Täiesti arvestatav põhjus inimest ignoreerida on see, kui ta kirjutab sulle ainult siis, kui tal midagi vaja on,“ ütleb USA taustakontrolli andmebaasi PeopleLooker kommunikatsioonijuht Justin Lavelle. „Kui oled palunud, et inimene sinuga rohkem ühendust ei võtaks, kuid ta sinu soovi ei austa, siis ignoreeri teda.“ Tunne, et sind kasutatakse ära, ei ole miski, mida ignoreerida. Hoolimata sellest, kas teine teeb seda teadlikult või mitte, peaksid sina usaldama oma sisetunnet. Ennetava meetmena soovitab Lavelle ka vestlusi salvestada: „Enne suhtluse katkestamist tee vestlustest kuvatõmmised, et sul oleks ahistamisest tõend juhuks kui olukord peaks eskaleeruma.“